Domowa produkcja alkoholi to hobby wielu Polaków. W wielu domach znajdziemy gąsiory i inne urządzenia służące do produkcji różnych alkoholi, a niejedna babcia to specjalistka od nalewek. Czy produkcja alkoholu na własny użytek jest legalne? Od czego to zależy? Domowa produkcja alkoholu a prawo.
Odpowiedź na powyższe pytania w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj procentowego trunku będzie produkowany. W polskim prawie zróżnicowano bowiem prawa obywateli do wytwarzania alkoholu.
Wino i cydr można produkować bezkarnie
Nie ma wątpliwości, że ustawodawca pozwolił na domową produkcję wina i cydru (oraz podobnych alkoholi). W ustawie o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina z 2011 r. wskazano, że jej zapisów – m.in. dotyczące obowiązku uzyskania stosownych zezwoleń –
nie stosuje się do wyrobów winiarskich wyrobionych domowym sposobem na użytek własny i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu
Jeśli zatem w Waszym domu stoi gdzieś zapomniany już gąsior, możecie go używać bez obaw, że dopuszczacie się czynu zabronionego. O ile oczywiście produkcja ma charakter hobbystyczny (tzw. na własny użytek). Dodać należy, że „wyrobami winiarskimi” w rozumieniu ustawy są: wino, cydr i perry.
Identyczny zapis jak wyżej cytowany dotyczy wyrobów spirytusowych. Definicja tych wyrobów została zawarta w unijnym rozporządzeniu z 2008 r. Oznacza to, że na własny użytek można produkować: rum, whisky, okowitę, brandy, wódkę, gin i likiery.
Domowa produkcja alkoholu – co z piwem?
Piwo, w przeciwieństwie do wina, nie doczekało się „własnej” ustawy. Ale z perspektywy hobbystycznego producenta tego trunku to akurat nie jest zła wiadomość. Brak jest przepisów, które zakazywałyby takiej działalności. Oczywiście, wprowadzanie piwa do obrotu podlega już obostrzeniom i wymaga uzyskania stosownych zezwoleń.
Alkoholu etylowego (legalnie) nie wyprodukujesz
Kontrowersje budzi legalność produkcji alkoholu etylowego (bimbru). Wątpliwości budzą zapisy ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. W art. 12a wskazano, że „Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku„.
Problem polega na tym, że karane jest wytwarzanie alkoholu etylowego bez wymagano wpisu do właściwego rejestru. Z literalnej treści art. 3 tej ustawy wynika, że wpis do rejestru dotyczy przedsiębiorców:
Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego jest działalnością regulowaną (…) i wymaga wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego
Uprawnione byłoby zatem twierdzenie, że produkcja na własny użytek, a zatem nie nosząca znamion działalności gospodarczej, nie wymaga wpisu – i, w konsekwencji, jest legalna. Inaczej uznał jednak Sąd Najwyższy, który w 2004 r. uznał, że:
Znamiona przestępstwa określonego w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 353 ze zm.) wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.
Sędziowie uznali, że skoro w ustawie tej brak jest zapisów analogicznych jak w „ustawie winiarskiej” – w jej ówczesnym brzmieniu – o dozwoleniu produkcji na własny użytek, to produkcja alkoholu etylowego zawsze wymaga zezwolenia.
A jeśli masz wątpliwości, czy Twoja domowa produkcja alkoholu jest legalna, zawsze warto skorzystać z porady prawnika. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy