Domy modułowe z AliExpress może za kilka lat staną się alternatywą dla coraz popularniejszych w Polsce składanych budowli. Ceny są nieco niższe, ale nadal istnieje wiele obaw co do sfinalizowania zamówienia, choć chińscy producenci zapewniają, że z transportem „domu w kawałkach” nie będzie najmniejszego problemu.
Wszystko przypomina trochę program telewizyjny „Dom nie do poznania”, w którym szalony prowadzący organizował ekipę i w tydzień w miejscu starego domu budował nowy. Zawsze mnie zastanawiało – a gdzie są fundamentu, pustaki, beton? W programie od razu przyjeżdżały gotowe ściany. Dziś domy modułowe znajdują coraz większą popularność nie tylko za oceanem, ale również w Europie i Polsce. Polski rynek firm, które oferują postawienie często niewymagającego pozwolenia na budowę domu modułowego, składa się przede wszystkim ze średnich przedsiębiorstw. Cena, jaką musielibyśmy zapłacić za wybudowanie, czy raczej złożenie w całość takiego domku waha się w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Domy modułowe z AliExpress
Jeżeli ktoś szukałby jednak tańszego domku z paczki, może zajrzeć na AliExpress. To nie reklama. Sami polscy producenci wskazują, że o ile konstrukcje z Azji nie stanowią dla nich obecnie większej konkurencji, to zdobywają coraz większą popularność. Zachęcać może cena. Na popularnych chińskim portalu znaleźć można domek modułowy za 4,5 tys. złotych. O wiele więcej kosztuje jednak transport komponentów do złożenia budowli. Przy zakupie takiego domu za dostawę można zapłacić nawet 50 tys. zł. Co zrobić, żeby koszty przewozu części zmniejszyć? Kupić droższy dom. Jeżeli zdecydujemy się na „budowlę” za ok. 60 tys. złotych, na transport przeznaczymy tylko 2 tys.
A jak wyglądają takie domki?
Chiński producent w rozmowie z Money.pl zapewnia, że przygotuje budowlę z lekkiej stali, prefabrykatów czy kontenerów. Klienci mogą wybrać jeden z modeli prezentowanych przez sprzedawcę, albo przedstawić mu swoje plany. W przypadku jednak tego drugiego rozwiązania cena może pójść znacznie w górę. Na pytanie, czy transport do Polski stanowi problem, producent uznał, że nic nie stoi na przeszkodzie. Tymczasem na jego stronie brak jakichkolwiek recenzji udanych lub nieudanych transakcji.
I ten czynnik jest być może przesądzający o tym, że polscy producenci składanych domków mogą spać spokojnie, choć u nas ceny idą w górę. Niepewność co do dostawy wszystkich elementów domku, ich jakości, których przecież nie widzieliśmy na żywo i konieczność zorganizowania firmy, która w Polsce złoży wszystko w całość – skutecznie odstraszają klientów. Przedstawiciel jednej z polskich firm, które zajmują się montażem modułowych budowli, przyznał jednak, że sytuacja może się zmienić, gdy chińskie konstrukcje zaczną sprowadzać polscy konstruktorzy i składać je na miejscu.
Domy modułowe z AliExpress, choć może nie w najbliższym czasie, mogą coraz częściej pojawiać się na polskich działkach i może nie celu całorocznego mieszkania w nich, ale dla stworzenia własnego letniskowego ośrodka.