REKLAMA
  1. Home -
  2. Finanse -
  3. Niektórzy mogą pobierać dwie emerytury. Trzeba jednak spełnić pewne warunki
Niektórzy mogą pobierać dwie emerytury. Trzeba jednak spełnić pewne warunki

Co do zasady osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i zdecydowały się przejść na emeryturę, mają prawo wyłącznie do jednego świadczenia. Druga emerytura czasem jest jednak możliwa - dla kogo?

Na emeryturę można przejść - co do zasady - po osiągnięciu wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki; mowa np. o emeryturze górniczej. Wcześniej na emeryturę mogą też przejść osoby zatrudnione w wojsku czy policji.

To, co może być jednak znacznie ciekawsze, to fakt, że możliwa do uzyskania jest druga emerytura - dla kogo przepisy przewidują taką możliwość?

REKLAMA

Druga emerytura - dla kogo?

Po pierwsze - o wypłatę drugiego świadczenia emerytalnego (równoległą do pierwszego) mogą starać się osoby, które pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warunek jest jednak taki, że praca poza granicami Polski musiała być świadczona albo w jednym z państw Unii Europejskiej, albo - w kraju, który zawarł z Polską stosowną umowę. Należy też mieć świadomość, że trzeba spełnić odpowiednie warunki do uzyskania emerytury w obu krajach (czyli w Polsce i drugim kraju, w którym pracownił świadczył pracę). Osoba, która spełnia kryteria, może złożyć odpowiednie wnioski - do każdej z właściwych instytucji (czyli w Polsce do ZUS, a w innym kraju - do instytucji odpowiadającej polskiemu Zakładowi).

Kolejną opcją na drugą emeryturę jest kariera w tzw. mundurówce. Podwójne świadczenie mogą uzyskać osoby, które pracowały jako policjant lub żołnierz zawodowy. Jedna z emerytur jest wypłacana z ZUS, druga natomiast - bezpośrednio z ZER MSWiA. Należy jednak pamiętać, że do takich sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko. Na emeryturę cywilną i mundurową (wypłacane jednocześnie) mogą liczyć osoby, w przypadku których wystąpił brak możliwości ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem czasu pracy w charakterze cywila.

REKLAMA

Jest też trzecia grupa, która może starać się o wypłacanie podwójnej emerytury

Ostatnią grupą, która w ściśle określonych sytuacjach może liczyć na podwójne świadczenie, są rolnicy. O dwie emerytury mogą wnioskować ci z nich, którzy opłacali składki zarówno w KRUS jak i ZUS. O drugą emeryturę rolnik może ubiegać się wtedy po ukończeniu wieku emerytalnego - czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz po wykazaniu co najmniej 25 lat stażu emerytalnego. To zresztą nie jest jedyny warunek; istotna jest również data urodzenia. Do pobierania dwóch emerytur (z ZUS i KRUS) są uprawnione wyłącznie osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. - i są objęte zasadą odrębności systemów ubezpieczeń.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi