REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Z tym samym pracodawcą można podpisać dwie umowy o pracę. Ale pod pewnymi warunkami
Z tym samym pracodawcą można podpisać dwie umowy o pracę. Ale pod pewnymi warunkami

Dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą to rozwiązanie dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. Aby uniknąć problemów prawnych bądź kontroli organów nadzorczych, konieczne jest spełnienie określonych standardów.

Miłosz Magrzyk08.03.2025 5:08
Praca

Stosunek pracy powstaje wtedy, gdy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy pod kierownictwem pracodawcy. Pracę wykonuje w wyznaczonym miejscu i czasie. Pracodawca zaś zapewnia mu za tę pracę wynagrodzenie. Standardowo podpisuje się jedną umowę, ale w niektórych przypadkach możliwe jest zawarcie kolejnej umowy z tym samym pracodawcą. W tym przypadku bardzo istotne jest to, aby zakresy obowiązków zostały wyraźnie rozdzielone.

Dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Przepisy nie zabraniają zatrudnienia tej samej osoby na podstawie kilku umów. Jednak sąd orzekł, że nie można zawrzeć dwóch umów na ten sam rodzaj pracy (wyrok SN z 13 marca 1997 r., sygn. akt I PKN 43/97). Innymi słowy, można podpisać drugą umowę, ale pod pewnym warunkiem: że obejmuje ona inne obowiązki, czyli nie pokrywa się pod tym względem z pierwszą.

REKLAMA

Zatrudnienie na dwie umowy nie może kolidować z podstawowym czasem pracy. Wynika to m.in. z orzecznictwa Sądu Najwyższego (wyrok SN z 8 stycznia 1981 r., sygn. akt II URN 186/80).

Pracodawca musi przestrzegać przepisów dotyczących odpoczynku pracownika

Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący co najmniej miesiąc. Szef przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w przewidzianym okresie.

REKLAMA

Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz minimum 35 godzin odpoczynku tygodniowego. Pracodawca musi zadbać o to, aby łączny czas pracy z obydwu umów był zgodny z wymogami prawa.

Uprawnienia pracownicze przy zatrudnieniu na dwie umowy liczą się razy dwa

Podpisanie dwóch umów oznacza podwójne obowiązki i uprawnienia. Wynagrodzenie za każdą umowę naliczane jest oddzielnie, a ochronie podlega każde ze świadczeń. Każda umowa wymaga osobnego szkolenia BHP oraz badań lekarskich.

REKLAMA

Pracownik nabywa prawo do osobnych dni wolnych dla każdej umowy, w tym np. do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego czy okolicznościowego.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi