Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że dyrektorzy szkół nie mają podstaw prawnych, by wymagać od rodziców zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia dzieci.
Zgodnie z przepisami odpowiedzialność za opiekę zdrowotną nad dziećmi spoczywa na rodzicach, a szkoły są zobowiązane do zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu i harmonijnego rozwoju uczniów.
Dyrektor szkoły powinien szanować informacje dobrowolnie przekazywane przez rodziców
Rodzice mogą udostępniać informacje, które uznają za istotne, jak np. szczególne potrzeby zdrowotne dziecka, dieta czy preferowane metody profilaktyki. Dialog między rodzicami a szkołą powinien być fundamentem współpracy.
Resort przypomina, że rodzice nie mogą być zmuszani do przedstawiania zaświadczeń zdrowotnych, chyba że sami zdecydują o ich dostarczeniu. Lekarz może wystawić zaświadczenie o diecie eliminacyjnej, ale jego przedstawienie szkole jest w pełni dobrowolne.
Żądanie zaświadczeń przez dyrektorów szkół jest niezgodne z prawem
Chorobę diagnozuje lekarz, a opieka zdrowotna nad dzieckiem to obowiązek rodziców. Szkoły mają obowiązek zadbać o bezpieczeństwo uczniów, ale nie mogą wkraczać w kompetencje rodziców ani wymuszać ujawniania szczegółowych informacji na temat kondycji ucznia.
Zamiast narzucania wymagań, szkoły powinny wspierać profilaktykę zdrowotną oraz edukować rodziców na temat ich praw. Zachęca się dyrektorów szkół do prowadzenia rozmów i wyjaśniania wszelkich wątpliwości dotyczących zdrowia uczniów w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Relacje między dyrektorem szkoły a uczniami powinny opierać się na wzajemnym szacunku, sprawiedliwości i bezstronności. Dyrektor nie tylko sam musi unikać wszelkich form przemocy fizycznej i psychicznej, ale również ma obowiązek stanowczo reagować na takie zachowania wśród innych. Bo jego priorytetem powinna być ochrona uczniów przed przemocą czy dyskryminacją.
Każdy uczeń ma prawo wyrażać swoje opinie, a dyrektor nie może tego ograniczać, o ile wypowiedzi szanują prawa innych i nie zakłócają codziennego funkcjonowania szkoły. Wolność wyrażania myśli jest istotnym elementem rozwoju młodego człowieka.
Prawa rodziców i obowiązki szkół to zazębiające się elementy
Rodzice powinni czuć się odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci, a jednocześnie mieć prawo do decydowania o rodzaju informacji przekazywanych nauczycielom. Szkoły muszą przestrzegać prawa, dbać o dobro uczniów, a zarazem szanować granice wyznaczone przez przepisy.
W Polsce około 4,9 miliona uczniów uczęszcza do szkół podstawowych i średnich. W związku z tym przestrzeganie przepisów oraz promowanie dialogu między szkołami a rodzicami to niezbędne elementy budowania bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska edukacyjnego. MEN zachęca do współpracy.