Energa za wezwanie do zapłaty liczy sobie 35 zł, klient im odpisał… i też domaga się takiej kwoty

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (11) 31.01.2016
Energa za wezwanie do zapłaty liczy sobie 35 zł, klient im odpisał… i też domaga się takiej kwoty

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Mężczyzna musiał zapłacić za wezwanie do zapłaty niemal 35 zł, więc zrewanżował się Enerdze tym samym.

O opłatach za rachunki i wezwanie do zapłaty i przejściach z nimi niemal każdy z nas mógłby opowiedzieć co najmniej jedną „ciekawą” historię. Co jakiś czas jednak zdarzają się takie przypadki, które warto przytoczyć. Tym razem bohaterem jest pewien mężczyzna, któremu koncern Energa wysłał wezwanie do zapłaty i zażądał za ten dokument i wysyłkę niemal 35 zł. Mężczyzna zrewanżował się firmie tym samym.

Energa za wezwanie do zapłaty liczy sobie krocie?

O sprawie pierwsi napisali dziennikarze Głosu Koszalińskiego po tym, jak zgłosił się do nich pan Roman i opisał sytuację swojego syna i opłat za prąd, z którymi ten spóźnił się z powodu problemów z dostępem do internetowego konta bankowego. Mężczyźni nie kwestionowali opłaty i naliczonych odsetek za zwłokę, a to, że za obsługę i wysłanie ponaglenia pocztą Energa zażądała opłaty w wysokości 34,39 zł.

Po tym sprawdzono dokładnie wszelkie rachunki od operatora energetycznego i znaleziono błąd. Okazało się, że naliczono pełną stawkę za dzień 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Za dzień wolny od pracy będący świętem koncern powinien naliczyć ulgową taryfę, a policzył jednak jak za zwykły dzień roboczy.

Ojciec poszkodowanego, jako jego przedstawiciel, wysłał do koncernu Energa reklamację i poprosił o zwrot nienależnie naliczonych 76 groszy, ale za wysłanie tejże reklamacji doliczył do całości opłatę w wysokości… 34,39 zł! Pracownicy koncernu w odpowiedzi potwierdzili, że reklamacja jest słuszna i groszową nadpłatę zwrócą, ale opłaty „za obsługę” już nie.

W podobnych sprawach UOKiK wyrażał opinię, że wysyłanie ponagleń i innej korespondencji do abonentów i konsumentów związanych umowami, firmy powinny naliczać opłaty zgodnie ze stawkami, jakie obowiązują także klientów. Chodzi o to, by nie narażać ich na nieuzasadnione niczym koszty, nie dając im możliwości skorzystania z podobnych praw. Jak się okazuje, od początku obecnego roku opłata za wezwanie do zapłaty została ustalona przez Energę na 13,19 zł.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów prawnych z wezwaniami do zapłaty lub naliczania nienależnych opłat, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com