Przyszła koalicja chce przyspieszać transformację energetyczną w Polsce z pomocą pieniędzy z KPO

Energetyka Państwo Dołącz do dyskusji
Przyszła koalicja chce przyspieszać transformację energetyczną w Polsce z pomocą pieniędzy z KPO

Transformacja energetyczna to temat niezwykle istotny w naszej polityce. Pojawia się on w wielu kontekstach, a politycy z każdej strony sceny chcą, aby to ich pomysły na energetykę przeważyły w ogólnym rozrachunku. Po opublikowaniu umowy koalicyjnej wiemy, że partie, które najprawdopodobniej utworzą rząd, chcą kłaść szeroki nacisk na pozytywną zmianę w naszej energetyce. Jednak temat energetyki musi stać się elementem konsensu ponadpartyjnego i polskiej racji stanu, gdyż jest to temat nader istotny dla funkcjonowania państwa.

Główne partie opozycyjne chcą wpływać na stan klimatu i środowiska w Polsce poprzez transformację energetyczną

Fakt niepowstania do tej pory elektrowni atomowej w Polsce jest w najlepszym razie nieporozumieniem, który kładzie się cieniem nie tylko na wszystkich ekipach rządzących krajem do tej pory, ale także przyczynia się do dzisiejszych problemów energetycznych. Wszystkie partie opozycyjne są także zgodne co do tego, że w Polsce musi jak najszybciej powstać taka elektrownia. Miks energetyczny, który jest w dużej mierze oparty o paliwa kopalne, musi ulec w ciągu kilku lub kilkunastu lat zmianie.

Oczywiście te zapewnienia nie mogą iść w parze z pochopnymi decyzjami. Zmiany muszą być robione stopniowo, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Tylko wtedy kraj przejdzie przez nieuchronne przeobrażenia energetyczne suchą stopą. Udział OZE w miksie energetycznym wzrósł w ciągu ostatnich latach bardzo gwałtownie. Nadal jednak Polska bazuje na energii z węgla kamiennego i brunatnego. Zatem dopóki nie powstanie jedna lub kilka elektrowni atomowych, węgiel będzie nadal znacznym elementem struktury produkcji energii.

W treści umowy znajdziemy także zapewnienia o wprowadzeniu synergii i współdziałania rządu, samorządów i inwestorów prywatnych. Tego typu działanie ma stać się trzonem funkcjonowania nowego programu rozwoju energetyki odnawialnej. Opierać się on ma rzecz jasna także o pieniądze, uzyskane wkrótce z Krajowego Planu Odbudowy.

Jednym z kluczowych punktów w umowie koalicyjnej jest modernizacja sieci przesyłowych

Do tej pory niezwykle rzadko słyszeliśmy z ust polityków o tym kluczowym aspekcie transformacji energetycznej. Remont przestarzałych sieci jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed przyszłą władzą. Bez nowoczesnych sieci oraz ich rozbudowy niemożliwe stanie się modernizowanie energetyki w Polsce. A kwota, jaka musi zostać przeznaczona na ten cel, jest niebagatelna, bo wynosząca około 500 mld zł. Wielu ekspertów, którzy zajmują się energetyka odnawialną, widzi także szansę w zmniejszeniu jej przy większym udziale przydomowych magazynów energii.

Według zapisów umowy ważne jest także sprawiedliwe transformowanie sektora energetycznego

Jest to temat, który dotyka przede wszystkim sektora górniczego. Już od wielu lat prowadzone były rozmowy z przedstawicielami branży górniczej, które dotyczyły problemu przebranżowienia się górników. Gdy kopalnie będą nieuchronnie zamykane, sprawiedliwy plan dla górnictwa musi zostać bezwzględnie wdrożony. Już w tej chwili zresztą uruchamiane są programy, dzięki którym górnicy mogą zacząć zmianę zawodu. Przykładem są przede wszystkim propozycje pracy na turbinach wiatrowych. Programy tego typu są często bezpłatne. Sprawiedliwa transformacja według KO, Trzeciej Drogi i Lewicy będzie także oznaczać dialog ze stroną społeczną i walkę z ubóstwem energetycznym.