Uważajcie na fałszywe faktury w Play!

Technologie Dołącz do dyskusji (368)
Uważajcie na fałszywe faktury w Play!

Cyfrowa rzeczywistość ułatwia wiele czynności. Niestety, dotyczy to również oszustów, którzy zyskali nowe narzędzia do okradania Bogu ducha winnych obywateli. Tym razem na celowniku złodziei znalazł się operator komórkowy Play. Na co trzeba uważać? Między innymi na fałszywe faktury Play.

Do klientów czwartego operatora trafiają maile z podrobionymi fakturami za usługi telekomunikacyjne. „Faktury” wskazują numer rachunku bankowego nienależący do Play. Na swoim blogu o sytuacji poinformował rzecznik sieci:

Oszuści nie próżnują i ciągle szukają chwili Waszej słabości czy nieuwagi. Dziś dostaliśmy kilka sygnałów od tych klientów, którzy dokładniej przyglądają się takim podejrzanym mailom. Bardzo Wam dziękuję za pomoc.

Dziś z m.in. adresu teito@telecable.es zostały wysłane faktury, które wyglądają bardzo podobnie do naszych, tylko nie są nasze a pieniądze zasilą anonimowe konto w Panamie. Bardzo proszę uważajcie.

Fałszywe faktury Play – jak się ochronić?

Ponieważ banki nie weryfikują zgodności danych adresata przelewu z numerem rachunku, wysłane oszustom pieniądze są w praktyce nie do odzyskania.

Należy zatem ze szczególną ostrożnością podchodzić do wszelkich faktur, które otrzymuje w formie elektronicznej. Jeśli macie wątpliwości, czy faktura jest oryginalna, dla bezpieczeństwa warto to zweryfikować bezpośrednio u operatora. Play (inni operatorzy również) oferuje dostęp online do systemu Play24, w którym można sprawdzić również kwestie dotyczące płatności.

Logując się na stronę operatora upewnijmy się, że adres strony jest prawidłowy, a połączenie – szyfrowane. Pozwoli to na uniknięcie stania się kolejną ofiarą przestępstwa phishingu.

Oszustów nie brakuje

Tego rodzaju wątpliwości mogą zresztą dotyczyć nie tylko faktur kierowanych do nas w formie elekotronicznej. Niedawno na Bezprawniku informowaliśmy o wezwaniach do zapłaty wysyłanych przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji – co wprost Maciej Lewczuk opisał jako próbę wyłudzenia.

Jeśli masz problemy związane z wyłudzeniami, phishingiem, straciłeś pieni, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.