Zdawałoby się, że siedzenie to taka prosta sprawa. Jednak to, co z pozoru wydaje się łatwe, w rzeczywistości może okazać się nieco problematyczne. Ważne jest, aby siedzieć zdrowo i wypracować sobie odpowiednią postawę – idealną dla kręgosłupa. To on bowiem podtrzymuje całe ciało. Jest niczym sprawnie działający mechanizm w samochodzie. Aby dobrze funkcjonował, trzeba o niego zadbać i to każdego dnia. Oprócz lekkich ćwiczeń należy także zainwestować w odpowiedni fotel biurowy. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupów.
Ergonomia pracy biurowej
Coraz głośniej mówi się o ergonomii pracy biurowej. I bardzo dobrze. Ale czy każdy z nas wie, co ten termin oznacza? Najogólniej mówiąc, ergonomia to dyscyplina naukowa, która obiera sobie za cel zapewnienie największej wydajności pracy z zachowaniem zdrowotnych potrzeb pracowników. Stanowisko pracy powinno być dostosowane do preferencji użytkownika. Zaaranżowanie przestrzeni biurowej to aspekt wielowymiarowy. Chcąc sprostać wymaganiom, trzeba wziąć pod uwagę zalecenia architektoniczne, społeczne, prawne i te odnoszące się do zdrowia pracowników. Wiadomym jest, że inaczej będzie to wyglądało w przypadku open space’u, gdzie na jednej przestrzeni pracuje wiele osób często o odmiennych charakterach, a inaczej w biurach, gdzie pracownicy mają oddzielne pokoje. Jednak, jak we wszystkim, należy kierować się zasadą złotego środka. Tym, na co warto zwrócić baczną uwagę, to meble biurowe – biurka i fotele. Nas szczególnie interesują te drugie, więc postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jaki fotel biurowy wybrać.
Elementy wyróżniające dobry fotel biurowy
W tym wypadku sprawdza się zasada, że im więcej regulacji, tym lepsze siedzisko. Dobry fotel do biura powinien zatem posiadać szereg przydatnych funkcjonalności, jak chociażby możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska, elastyczny zagłówek oraz wygodne podłokietniki. We wspomniane elementy wyposażone są fotele z rodziny Ioo, które można znaleźć w sklepie internetowym CentrumKrzesel.pl. My opowiemy o oparciu, siedzisku, mechanizmach i podłokietnikach, powołując się na przykład fotela Ioo BS KMD31.
Fotel do biura dobry dla kręgosłupa – Oparcie
Fotel ma znaczący wpływ na komfort naszej pracy, bo to siedząc na nim, spędzamy przy komputerze 8 godzin dziennie. Aby wybrać ten najwłaściwszy, należy wziąć pod uwagę jego elementy składowe. Po pierwsze oparcie.
Kręgosłup „lubi”, gdy oparcie podąża za ruchami użytkownika. Wygodny fotel nie krępuje zatem swobody siedzącego. Ważne jest także, by profil oparcia był jak najbardziej zbliżony do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W modelu Ioo BS KMD31 wyszczególniony został odcinek lędźwiowy oparcia. Jest on niezależnym elementem, który na elastycznej „nodze” porusza się w prawo-lewo, przód-tył oraz na boki, naśladując ruch pleców użytkownika. To dość istotna funkcja, jeśli chcemy wygodnie siedzieć w pracy i tym samym efektywnie wykonywać swoje obowiązki bez obawy, że wkrótce może nam doskwierać ból kręgosłupa. Ioo pozwala także na regulację wysokości oparcia bez wstawania z fotela.
Fotel do biura dobry dla kręgosłupa – Zagłówek
Skoro jesteśmy już przy górnych elementach fotela, to warto wspomnieć o zagłówku. Jego zadaniem jest podpieranie szyi i głowy użytkownika. Regulacja wysokości pozwoli na dopasowanie jego położenia do wzrostu siedzącego – powinno to zwłaszcza zainteresować wyższe osoby. Zagłówek w modelu Ioo pracuje w czterech pozycjach: lewo-prawo, przód-tył, po skosach, odpowiadając na każdy ruch głowy użytkownika. Można go łatwo zdemontować, a gdy zajdzie taka potrzeba – ponownie zamontować.
Fotel do biura dobry dla kręgosłupa – Siedzisko
O tym, czy fotel jest wygodny, decyduje też jakość siedziska. I tu znów pojawia się potrzeba regulacji wysokości i głębokości – a wszystko w trosce o komfort użytkownika. Ioo pozwala na zmienianie obu tych opcji. Regulacji wysokości siedziska dokonujemy za pomocą joysticka – do góry podnosimy je, a manewrując do dołu, opuszczamy. Przesuwając joystick do przodu, uruchamiamy regulację głębokości siedziska (odległości od oparcia).
Fotel do biura dobry dla kręgosłupa – Podłokietniki
Dzięki nim odciążamy barki, pozwalając sobie na swobodne ułożenie dłoni. O ergonomicznym ułożeniu przedramienia mówimy wówczas, gdy jest to ustawienie 90 stopni względem tułowia. Ioo ma podłokietniki regulowane we wszystkich płaszczyznach. Obok regulacji ich wysokości jest także możliwość regulacji odległości od siedziska, a także długości i kąta położenia podpórki dla przedramienia.
Fotel do biura dobry dla kręgosłupa – Mechanizm ruchowy
Za wygodę siedzenia odpowiada również mechanizm ruchowy, w który wyposażono fotel. Jest ich cały dostatek. W Ioo mamy mechanizm Synchro, który pozwala na łączne wychylenie oparcia i siedziska z możliwością blokady w wybranej pozycji. Ruch oparcia jest szybszy niż ruch siedziska. Jego aktywacji dokonujemy za pomocą joysticka, przesuwając rączkę do tyłu. Blokada wybranego ustawienia następuje, gdy joystick powraca do pozycji wyjściowej. Oparcie w pozycji zwolnionej śledzi ruch użytkownika, gwarantując mu podparcie pleców na całej długości. W połączeniu z elastycznym profilem lędźwiowym zapewnia najwyższe właściwości ergonomiczne.
Swoją „podróż” odwołującą się do elementów wyposażenia fotela biurowego zakończymy na tapicerce oparcia. Otóż w modelu Ioo BS KMD31 zastosowano siatkę MESH, która jest przyjemna w dotyku i, co ważne, umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. To tkanina idealna na upalne dni letnie, choć i w sezonie jesienno-zimowym sprawdzi się doskonale. Świetnie współgra z kształtem pleców użytkownika.
Dobry wybór fotela biurowego
Pokrótce prześledziliśmy najważniejsze funkcjonalności ergonomicznego fotela do biura. Na rynku dostępna jest szeroka oferta i każdy znajdzie taki model, który najlepiej trafia w jego gusta. Jednym bowiem bardziej odpowiada siatkowe oparcie, a inni wolą skórzaną tapicerkę. Najważniejsze jest, by fotel biurowy „współpracował” z Tobą, miał szereg regulacji i wygodne siedzisko. W CentrumKrzesel.pl czekają na Ciebie setki modeli, a specjaliści z Biura Obsługi Klienta, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, pomogą Ci w wyborze odpowiedniego fotela. Na koniec przypomnimy, jak należy prawidłowo siedzieć przy biurku. Dobry fotel to połowa sukcesu, reszta należy do Ciebie. Oto kluczowe zasady:
- usiądź i wsuń się głęboko do samego oparcia,
- połóż stopy płasko na podłodze,
- ustaw siedzisko tak, aby kąt w zgięciu kolanowym wynosił 90 stopni,
- stopy możesz ustawić na specjalnym podnóżku, kąt nachylenia powinien wynosić 10-15 stopni,
- zwróć także uwagę, czy przednia część siedziska nie uciska podudzia oraz pod kolanami,
- na podłokietnikach ułóż swobodnie dłonie, tak by kąt wynosił 90 stopni między przedramieniem a tułowiem
Materiał komercyjny zawierał lokowanie sklepu CentrumKrzesel.pl