Pieniądze to szczęście, ale nie na kilogramy, dlatego przedstawiamy kilka sposobów na to jak zamieniać je w banknoty

Finanse Dołącz do dyskusji
Pieniądze to szczęście, ale nie na kilogramy, dlatego przedstawiamy kilka sposobów na to jak zamieniać je w banknoty

W życiu każdej świnki skarbonki przychodzi taki moment, że musi ona zostać rozbita. Po początkowej euforii, kiedy ktoś zorientuje się, jak dużo udało mu się odłożyć pieniędzy przychodzi refleksja, co z nimi zrobić. Gdzie wymienić bilon ze świnki skarbonki, albo jak najlepiej poradzić sobie z takim nagłym przypływem gotówki, często w drobnych nominałach?

Powody zbierania pieniędzy do skarbonki są różne. Częstą wrzuca się tam wszelkie drobne, uznając, że to mała strata w danym momencie, a w dłuższym czasie uda się zebrać jakąś większą kwotę. To sprawia, że kiedy taka skarbonka zostanie rozbita, możemy zostać z górą bilonu i pytaniem, co z taką gotówką zrobić najlepiej.

Taki bilon może służyć wspieraniu konsumpcji, czyli mówiąc prościej, zakupom. Jednak wielu sprzedawców nie będzie zadowolonych, kiedy za konsolę do gier o wartości 2000 złotych będziemy chcieli zapłacić samymi drobnymi. I chociaż nie ma jednoznacznego przepisu, który by pozwalał sprzedawcy na odmowę przyjęcia takiej gotówki, skoro jest ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce, to należy się liczyć z niechęcią ze strony sklepu, który nie będzie chciał przeznaczać kilkunastu minut na liczenie drobnych groszy.

Gdzie wymienić bilon na banknoty? NBP przygotował specjalne automaty, gdzie można to zrobić za darmo

Wiele osób może nie być zainteresowana taką wymianą bilonu na towar, nie chcąc utrudniać życia kasjerom, których praca i tak nie należy do najlżejszych. Wtedy najlepszą metodą mogłoby wydawać się wymienienie takiego bilonu na banknoty. Taką możliwość dają specjalne automaty, które znajdują się w oddziałach Narodowego Banku Polski.

Taki automat przyjmie każdą monetę od 1 grosza do 5 złotych, a dodatkowo nie trzeba się męczyć z ich sortowaniem. Wystarczy wrzucić je na specjalną tackę i poczekać aż maszyna sama przeliczy ich wartość. Kiedy ten proces się skończy, otrzymamy wydruk, z którym można udać się do kasy w oddziale NBP i otrzymać gotówkę w postaci banknotów.

Co istotne taka usługa jest w pełni darmowa. Niestety problemem jest fakt, że takie maszyny znajdują się jedynie w oddziałach NBP, których w kraju jest zaledwie kilka. Oznacza to, że aby skorzystać z takiej usługi trzeba udać się do Warszawy, Białegostoku, Lublina, Opola, Katowic, Gdańska, Poznania, Szczecina lub Rzeszowa.

Bank przyjmie nasze drobne, ale trzeba się liczyć z tym, że zainkasuje prowizje

Inną metodą, która może się sprawdzić w sytuacji, gdy dysponujemy workiem pełnym bilonu, jest udanie się do oddziału naszego banku i wpłacenie tej sumy na konto. Banki zazwyczaj nie robią problemu z faktem, że otrzymają gotówkę w postaci monet, aczkolwiek najlepiej jest wcześniej zadzwonić do oddziału, by uprzedzić obsługę o swoim przybyciu. Pozwoli to np. na dogadanie odpowiedniej godziny, a także na przygotowanie się obsługi, która będzie musiała na koniec dnia rozliczyć się z posiadanej gotówki.

Problemem może być fakt, że taka wpłata gotówki w oddziale często wiąże się z kosztami. Zanim udamy się do punktu, należy przejrzeć tabelę opłat i prowizji.

Przykładowo w banku Pekao SA za wpłatę lub wypłatę gotówki w oddziale banku, jeżeli korzysta się z konta Przekorzystnego, trzeba zapłacić 8 złotych. W ING za taką możliwość zapłacić należy 10 złotych (Konto z Lwem Mobi lub Konto z Lwem Direct). 10 złotych kosztować będzie nas to w mBanku. Oznacza to, że należy nastawić się na to, że za wpłatę gotówki w banku trzeba będzie zapłacić kilka złotych.

Taka wpłata zostanie zaksięgowana na nasze konto. Dlatego, jeżeli komuś zależało na wymianie bilonu na banknoty, to pozostaje mu wtedy wypłata tych pieniędzy w bankomacie, co zazwyczaj jest darmowe, w przeciwieństwie do zlecenia wypłaty gotówki w kasie oddziału.