Godzinowa stawka minimalna na 2017 rok uchwalona przez Sejm

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (63)
Godzinowa stawka minimalna na 2017 rok uchwalona przez Sejm

W Sejmie została uchwalona godzinowa stawka minimalna, która wejdzie w życie w 2017 roku.

Jak sądzę, chyba każdy chciałby zarabiać więcej. Każda podwyżka pensji cieszy, gdyż prócz wymiaru finansowego czujemy wtedy, że jesteśmy docenieni przez szefów. Oczywiście tylko, gdy podwyżka nie wynosi przysłowiowej złotówki. Jak się okazuje, w Sejmie została uchwalona godzinowa stawka minimalna, która wejdzie w życie w 2017 roku.

Co roku ustalana jest wysokość najniżej krajowej pensji. W tym roku podskoczyła ona z 1750 zł na 1850 zł. Płaca minimalna w 2017 roku wzrośnie jeszcze bardziej, bo aż o 150 zł, czyli będzie wynosiła 2000 zł. Jak oceniają ekonomiści, taka podwyżka może cieszyć pracowników, którzy zarabiają mniej, ale zdecydowanie mniej radośni są przedsiębiorcy, szczególnie Ci, którzy, aby móc zatrudniać ludzi, skłonni są zapłacić już teraz niewiele więcej, niż wynosi pensja minimalna.

Marek Krześnicki w swoim tekście zapowiadał głosowanie nad tym, aby godzinowa stawka minimalna została podniesiona do 13 zł. Wszelkie podwyżki to nie tylko wzrost zarobków obywateli, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wpływy do budżetu, które musi odprowadzić pracodawca w formie podatków.

Jak się okazuje, w Sejmie uchwalono, że od 1 stycznia 2017 roku godzinowa stawka minimalna nie będzie mogła być niższa niż 12 zł. Po wejściu w życie uchwalonej ustawy godzinowa stawka minimalna wzrośnie do 13 zł.

Aby lepiej móc weryfikować wprowadzanie ustawy w życie, firmy będą kontrolowane przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Ktoś powie, że dotychczas też kontrolowano. To prawda, ale po wejściu w życie ustawy, kontrolerzy będą mogli sprawdzić legalność zatrudnienia pracowników bez zapowiedzi i o dowolnej porze!

Przedsiębiorcy zatrudniający ludzi na etatach – miejcie się na baczności! Karą będzie nie tylko nakaz uregulowania zaległości zarówno wobec pracownika, jak i Skarbu Państwa, ale też PIP będzie nakładał grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Jeśli masz problemy związane z działaniami pracodawców, wypłatą należności za wykonaną pracę, nieodpowiedzialnymi pracownikami, mobbingiem, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.