Granice wolności wypowiedzi w internecie – czy zwrot ,,ty łysy ch…” skierowany do polityka stanowi ich przekroczenie?

Codzienne Gorące tematy dołącz do dyskusji (2) 12.02.2016
Granice wolności wypowiedzi w internecie – czy zwrot ,,ty łysy ch…” skierowany do polityka stanowi ich przekroczenie?

Udostępnij

Cezary Adamczyk

Jakie są granice wolności wypowiedzi w internecie? Dyskusje na forach internetowych przyjmują często dość skrajne formy, ich uczestnicy nie przebierają w słowach – często będąc przeświadczonym o swej anonimowości. 

Jednakże to, że dana wypowiedź zamieszczana jest w Internecie nie powoduje, że automatycznie zawieszone są w stosunku do niej przepisy kodeksu cywilnego. Na przykładzie zwrotu przytoczonego w tytule omówię pokrótce kwestię granic wypowiedzi na forach internetowych.

Granice wolności wypowiedzi w internecie

Przede wszystkim należy wskazać, że wypowiedź w Internecie cechuje się pewną specyfiką. Wypowiedzi bowiem formułowane są wielokrotnie na gorąco, używa się w nich wielokrotnie wulgaryzmów w celu podkreślenia ekspresji wypowiedzi i odbiegają znacznie od normalnej rozmowy, którą prowadzi się poza siecią Internet.

Powyższe powoduje, że ocena wystąpienia naruszenia dóbr osobistych w trakcie tego dyskursu musi być przeprowadzana z daleko idącą ostrożnością. Dokonując bowiem określonego wpisu na forum po części ,,stajemy się osobą publiczną” tym samym musimy liczyć się z repliką.

Oczywiście w pewnych granicach, wypowiedzi, które przypisują nam określone nieprawdziwe i mające poniżyć nas cechy nie zasługują na akceptację. Tak samo w przypadku, gdy ktoś zarzuca nam popełnienie przestępstwa.

Jak to wygląda natomiast  ocena przypadku użycia zwrotu ,,ty łysy ch…” w stosunku do polityka na forum internetowym? Jest to dozwolone, przynajmniej takie stanowisko zajął w sprawie sąd (co nie znaczy, że w innym wyroku nie zajmie odmiennego stanowiska więc nie zachęcam do używania wulgaryzmów w stosunku do polityków zarówno ze względów natury prawnej, jak i podstaw dobrego wychowania).

Należy w szczególności przestrzec przed formułowaniem wypowiedzi podżegających do przestępstw, w tym zakresie bowiem możemy narazić się na odpowiedzialność karną.

Zainteresowanych tematyką zachęcam do zapoznania się z wpisem Czy Pudzian popełnił przestępstwo?

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Shutterstock