Wokół studenckiego życia narosło wiele legend i mitów. Prawdą jest jednak, że młodzi ludzie z roku na rok wydają coraz więcej. Najchętniej korzystają także z kont bankowych, a zakupy robią przez internet. Ile kosztują studia, a właściwie – miesięczne utrzymanie studenta?
Studenckie życie jest coraz droższe. Ile kosztują studia? W tym roku przeciętne, miesięczne utrzymanie żaka w dużym akademickim mieście przekroczy nawet 2100 złotych. To o 250 złotych więcej niż w zeszłym roku i aż 500 złotych więcej niż w roku 2016 – wynika z raportu Związku Banków Polskich „Portfel studenta”.
Ile kosztują studia? Zarobki studentów
Z pewnością optymizmem napawa fakt, że studenci pracują, godząc naukę z zarabianiem pieniędzy. Z analizy Polskiej Rady Biznesu wynika, że blisko 30 proc. osób w przedziale od 18 do 30 lat może pochwalić się zarobkami na poziomie 1-2 tys. złotych netto. Podsumowując, aż 80 proc. polskich studentów zarabia obecnie nie więcej niż 3000 złotych. Śmiało deklarują, że chcieliby zarabiać więcej, nawet pomiędzy 5-6 tys. złotych netto.
Obok śmiałych marzeń o zarobkach, młodzi ludzie mają także długi. Co dziesiąty student ma bowiem problem z terminową spłatą zobowiązań finansowych. Autorzy raportu „Portfel studenta” sugerują konieczność szerokiej edukacji w tym zakresie.
Lokata? Kredyt? Brzmi znajomo!
Studenci, pomimo skłonności do nieterminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań, interesują się zarówno oszczędzaniem jak i zdobywaniem dodatkowych pieniędzy. W przedziale wiekowym 15-24 oszczędności nie są szalone, bo nie przekraczają 2 tys. złotych. Zaledwie 7 proc. badanych zadeklarowało oszczędności na poziomie przekraczającym 10 tys. złotych. Rośnie jednak sama skłonność młodych osób do oszczędzania, co z pewnością jest dobrym nawykiem.
Zaskoczeniem może być kwestia zaciągania zobowiązań finansowych. Według raportu, co piąta osoba w przedziale od 18 do 24 lat wzięła kredyt. Wybór najczęściej pada na kredyty konsumpcyjne (gotówkowe i ratalne). Stanowią one ponad 65,6 proc. ogółu kredytów. Co zmusza studentów do zaciągania takich zobowiązań? Powody często są błahe, jak np. zakup nowego smartfona (co skutkuje nierzadko długami u operatora). To z pewnością przejaw finansowej beztroski i niedostatecznej wiedzy w tym temacie.
Nie dla gotówki?
Z przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich raportu wynika także, że studenci niechętnie operują gotówką. Podstawowym narzędziem do wykonywania operacji finansowych jest konto bankowe, które zakładają jako maturzyści. Sporo młodych osób korzysta także z możliwości założenia własnego konta bankowego jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.
Studenci są na tak, jeśli chodzi o bankowość elektroniczną. Jak się okazuje, aż trzech na czterech studentów korzysta co najmniej raz w tygodniu z aplikacji mobilnej swojego banku w telefonie, dokonując płatności. Chętnie korzystają także ze sklepów online, gdzie płacą za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Czy świadomość finansowa studentów osiągnie większy poziom? Czy wraz ze wzrostem kosztów utrzymania będą zarabiać więcej? Pozostaje czekać na nowy rok akademicki i obserwować tendencje wśród młodych osób.