Ile obecnie kosztuje budowa domu? Z szacunków ekspertów wynika, że budynek można postawić już za mniej niż pół miliona zł

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ile obecnie kosztuje budowa domu? Z szacunków ekspertów wynika, że budynek można postawić już za mniej niż pół miliona zł

Ceny materiałów budowlanych na razie nadal utrzymują się na niższym poziomie niż rok temu, co zdecydowanie jest dobrą wiadomością dla osób planujących budowę domu. Z jakim wydatkiem muszą się jednak liczyć? Z najnowszego raportu „Rynek Nieruchomości” 2/2024 autorstwa Morizon.pl, Forbes i Gratka.pl wynika, że niewielki dom z poddaszem można postawić już za nieco mniej niż pół miliona złotych.

Ile obecnie kosztuje budowa domu? Trzeba szykować co najmniej pół miliona złotych

W raporcie przeanalizowano trzy projekty – domu parterowego, piętrowego i z poddaszem użytkowym, wszystkie o powierzchni ok. 120 mkw. Wskazano zarówno zakres prac, jak i minimalne oraz średnie koszty. Wyniki dla niektórych osób mogą okazać się zaskakujące – okazało się bowiem, że najdroższy będzie dom… parterowy.

Ile zatem kosztuje budowa domu z każdego projektu? W przypadku domu z poddaszem użytkowym koszty okazały się najniższe. Za wybudowanie budynku w stanie surowym zamkniętym trzeba liczyć co najmniej 246 700 zł, średnio – 284 500 zł. Za roboty wykończeniowe z kolei co najmniej 177 100 zł, średnio – 203 700 zł. Do tego dochodzi jeszcze szacunkowy koszt instalacji (wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej); to wydatek rzędu 50 900 (najmniej) lub 58 600 zł (średnio). Tym samym zakładając najniższe możliwe koszty, budowa takiego domu (stan surowy zamknięty + roboty wykończeniowe + instalacje) to koszt co najmniej 474 400 zł, a średnio – 546 800 zł.

Koszt budowy domu piętrowego (również o powierzchni ok. 120 mkw.) jest już znacząco wyższy. Zakładając najniższe możliwe koszty, postawienie takiego budynku będzie kosztować ok. 524 200 zł; jeśli jednak weźmiemy pod uwagę średnie koszty, to wydatki wzrastają już do poziomu 610 100 zł.

Najwięcej trzeba będzie wydać (co może zaskoczyć niektóre osoby) przy budowie domu parterowego. Okazuje się, że minimalne koszty kształtują się na poziomie 550 600 zł; średnie koszty to już wydatek rzędu 649 900 zł.

Lepiej budować dom, niż kupować mieszkanie w dużym mieście?

Analizując podane wyżej koszty i porównując je z cenami nieruchomości w największych miastach można byłoby stwierdzić, że budowa domu może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zakup mieszkania. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, do analizy nie został wliczony koszt działki; tymczasem często działka o powierzchni 1000 mkw. to koszt rzędu 100-300 tys. zł, w zależności od lokalizacji (choć oczywiście możliwy jest zakup zarówno tańszej, jak i droższej działki). Dodatkowo warto też pamiętać o tym, że do podanych wyżej kosztów dochodzi też konieczność urządzenia domu, a zatem zakupu mebli, urządzeń itd., co również pochłonie mnóstwo środków. Nie da się też ukryć, że wielu Polaków, którzy już decydują się na budowę domu, stawiają budynki o większej powierzchni (co wiąże się również ze wzrostem kosztów).