Ile kosztuje zakup mieszkania w Polsce? Jest drogo i nie mówimy tu wcale o cenie samego mieszkania

Nieruchomości Podatki dołącz do dyskusji (47) 10.07.2021
Ile kosztuje zakup mieszkania w Polsce? Jest drogo i nie mówimy tu wcale o cenie samego mieszkania

Maciej Wąsowski

Jeśli poszukujesz właśnie mieszkania, to musisz wiedzieć, że poza ceną widniejącą w Internecie poniesiesz również dodatkowe koszty, o których na początkowym etapie poszukiwań możesz nie mieć pojęcia. Czy kupując mieszkanie z rynku pierwotnego musisz zapłacić podatek od zakupu nieruchomości.

Mimo, że ceny mieszkań są najwyższe od lat i w dalszym ciągu rosną, to zapewne wielu z Was dalej rozważa zakup mieszkania. Zwłaszcza, że wobec widma nagłej inflacji inwestowanie w nieruchomości w dalszym ciągu wydaje się być dobrym pomysłem. Prawdą jest jednak, że za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw można kupić coraz mniej. Oznacza to, że zakup mieszkania będzie coraz trudniejszy, jako że ceny nieruchomości stają coraz bardziej nieadekwatne rosnąc nieproporcjonalnie względem wzrostów w wynagrodzeniach. Nie brakuje głosów, że ceny nieruchomości w najbliższym czasie muszą spaść. Natomiast zdecydowanie więcej jest tych wskazujących na ich nieustanny wzrost.

Mimo, że nasz redaktor naczelny niespełna rok temu zwiastował spadek cen nieruchomości, to od napisania tego artykułu ceny mieszkań w miastach w całej Polsce poszybowały znacznie w górę. Niewątpliwie decyzja o zakupie własnego mieszkania należy do jednych z najpoważniejszych w życiu wielu osób. Często związane jest to z wzięciem na siebie wieloletniego zobowiązania kredytowego, które spłacać będziemy przez następne 20, a może i 30 lat. Gdy jesteśmy już jednak zdecydowani, że zakup mieszkania jest słuszną koncepcją czeka nas żmudny i często długi etap poszukiwania mieszkania.

Na wstępie zwykle należy się zdecydować, czy interesuje nas rynek wtórny czy jednak zupełnie nowe mieszkania wprost od deweloperów. Pamiętajmy, również, że często rzeczywiste koszty zakupu mieszkania są dużo wyższe niż sugerowana cena za m2. Poza ceną za nieruchomość będziemy zobowiązani również do zapłaty różnych podatków, taksy notarialnej oraz do poniesienia różnych dodatkowych kosztów. Na łamach niniejszego wpisu postaram się wskazać różnice, pomiędzy kosztami związanymi z nabywaniem nieruchomości z rynku wtórnego oraz pierwotnego.

Rynek wtórny – wyższy podatek od zakupu nieruchomości

Jeśli planujemy nabyć mieszkanie z rynku wtórnego będziemy musieli ponieść następujące koszty:

  • Podatek od zakupu nieruchomości, czyli inaczej podatek od czynności cywilno-prawnych (dla mieszkań z rynku wtórnego wynosi 2% od kwoty transakcji).
  • Taksa notarialna to koszt zależny od kwoty transakcji (dla przykładu: kupując mieszkanie za 600 000 zł zapłacimy notariuszowi około 2.000-3.000 zł.)
  • Kupując mieszkanie na rynku wtórnym nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku VAT.

Równocześnie, warto podkreślić, że jeśli nabywamy nieruchomość, a sprzedającym jest od przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem podatku VAT, to jeśli dokonuje sprzedaży ze stawką podatku ZW (zwolnienie z podatku VAT) wówczas nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od zakupu nieruchomości.

Rynek pierwotny

Natomiast, jeśli podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości wprost od dewelopera będziemy zobowiązani do poniższych opłat dodatkowych:

  • Podatek od zakupu nieruchomości, czyli podatek od czynności cywilno-prawnych, w tym przypadku jest niższy i wynosi tylko 1% od kwoty transakcji.
  • Koszty notarialne – często przy nabywaniu nowych mieszkań wysokość taksy notarialnej jest niższa, z tego tytułu, że deweloperzy współpracują z kancelariami notarialnymi, a jako, że zapewniają „seryjnie” kolejnych klientów, to ci ostatni mogą liczyć na preferencyjne względem rynku stawki.
  • Koszt związany z założeniem księgi wieczystej – 260 zł.
  • W cenę nowego mieszkania z rynku pierwotnego wliczony jest już podatek VAT. Pamiętajmy jednak, że stawka VAT zależy od powierzchni nabywanej nieruchomości. Do 150 m2 VAT wynosi 8%. Natomiast, dla nieruchomości powyżej 150 m2. stawka wynosi 23%.