Informatycy coraz częściej muszą płacić wyższy podatek. Fiskus nie uznaje ich tłumaczeń

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Informatycy coraz częściej muszą płacić wyższy podatek. Fiskus nie uznaje ich tłumaczeń

Mogłoby się wydawać, że branża IT już od jakiegoś czasu cieszy się specjalnymi względami polskiego fiskusa. Interpretacje podatkowe, które pojawiły się już jakiś czas temu, mogą jednak temu przeczyć. Okazuje się, że informatycy coraz częściej muszą płacić wyższy podatek.

Informatycy muszą płacić wyższy podatek

Dla przedsiębiorców z branży IT, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawka podatku wynosi 8,5 lub 12 proc. Wyższa stawka obowiązywała specjalistów, którzy oferowali usługi związane z oprogramowaniem lub doradztwem w oprogramowaniu. W pozostałych przypadkach możliwe było stosowanie niższej stawki podatku – wystarczyło, by specjalista nie zajmował się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania oraz wspomnianym doradztwem. Jakiś czas temu jednak fiskus wydał dwie interpretacje podatkowe, które już nie są tak korzystne dla informatyków.

Jeden ze specjalistów, który złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej opisał, że 1 stycznia 2022 r. przeszedł na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Informatyk zaznaczył, że zajmuje się doradztwem dotyczącym planowania i projektowania systemów komputerowych, które obejmuje m.in. przygotowywanie specyfikacji wymagań systemowych oraz propozycji wdrożeń, modelowanie procesów biznesowych, tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności aplikacji czy tworzenie dokumentacji analityczno-projektowej. Specjalista, po zmianie formy opodatkowania na ryczałt, wybrał stawkę 12 proc.; jako że jednak jego zdaniem usługi przez niego oferowane nie dotyczyły bezpośrednio oprogramowania, to według niego powinien móc przejść na stawkę 8,5 proc. Problem polega jednak na tym, że… fiskus się z nim nie zgodził.

Jak stwierdził fiskus w uzasadnieniu interpretacji (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.5.2023.3.MR),

Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi takie jak modelowanie procesów biznesowych, tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, tworzenie dokumentacji analityczno-projektowej, a także tworzenie struktury serwisów sieciowych są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Tym samym wnioskodawca musi płacić nadal podatek w wysokości 12 proc.

Fiskus najwyraźniej zmienił zdanie

Podobną interpretację fiskus wydał również w przypadku innego informatyka, który zajmował się z kolei wdrażaniem wirtualnych sieci prywatnych, ich komponentów i infrastruktury w chmurze oraz działaniami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa systemu. Według fiskusa również są to czynności związane z oprogramowaniem – a zatem zastosowanie niższej stawki podatku w wysokości 8,5 proc. nie jest możliwe. Tym samym informatycy muszą płacić wyższy podatek, jeśli można uznać, że chociaż częściowo ich działalność jest związana z oprogramowaniem. A jak widać w przypadku interpretacji fiskusa – będzie tak bardzo często.

Oczywiście zmiana podejścia fiskusa może dziwić, ale z drugiej strony specjaliści już wcześniej sygnalizowali, że tak właśnie może się to skończyć – i informatycy będą zmuszeni do stosowania wyższej stawki podatku. Jak się okazuje – mieli rację.