ING ma super ofertę kont oszczędnościowych, ale pewnie przegapicie szczegół, który może oznaczać problemy ze skarbówką

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
ING ma super ofertę kont oszczędnościowych, ale pewnie przegapicie szczegół, który może oznaczać problemy ze skarbówką

Choć konta oszczędnościowe są ostatnio w lekkim odwrocie, z dość dobrą ofertą dla osób prywatnych i firm wyróżnia się bank ING. Ale o jednym należy pamiętać, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami. 

Oferta kont oszczędnościowych jest coraz gorsza. Banki spodziewają się, że na kolejne podwyżki stóp procentowych nie ma co liczyć, a może nawet – w okresie poprzedzającym wybory – te stopy zostaną choćby tymczasowo obniżone. To z kolei – zgodnie z moimi przewidywaniami – oznacza, że już nawet 8 proc. w skali roku okazało się luksusem, który utrzymał się w zaledwie kilku bankach.

Konto oszczędnościowe ING nadal trzyma poziom

Jednym z banków, które nadal utrzymują dość atrakcyjną promocję na oprocentowanie kont są pomarańczowi, czyli popularny ING (poniżej możecie sobie porównać ich ofertę na tle konkurencji, korzystając z naszego kalkulatora). Co ciekawe bank ING swoje 8 proc. w skali roku oferuje zarówno dla posiadaczy kont osobistych, jak i firmowych. Nie ukrywam, że bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ sam posiadam tam wyłącznie konto firmowe.

Jest to pewnego rodzaju miły wyróżnik na tle konkurencji, ponieważ spora część banków umożliwia otwieranie wyłącznie kont oszczędnościowych, które są powiązane z rachunkami osobistymi. Nie jest to oczywiście jakaś wielka przeszkoda, ponieważ w wielu bankach konto w banku da się otworzyć w kwadrans, ale nie we wszystkich. Na przykład, by mieć konto oszczędnościowe VeloBank, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na przyjazd kuriera.

Firmowe konto oszczędnościowe to jednak mała pułapka

Jednak warto pamiętać o jednej istotnej kwestii, którą zresztą jakiś czas temu na łamach firma.blog opisywał Patryk Wieczyński. Odsetki na koncie firmowym trzeba bowiem opodatkować samemu. W odróżnieniu od osobistych kont oszczędnościowych, bank nie pobierze od nas stosownej kwoty. Oprocentowanie w tym wypadku jest w dużej mierze zależne od tego w jaki sposób rozliczamy się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Skalowcy muszą uważać, by przypadkiem nie wrobić się w płacenie 32-procentowego podatku. Najkorzystniej będą mieli ryczałtowcy, ponieważ w tym wypadku wyniesie ono zaledwie 3 proc.

Ponieważ oferta firmowych kont oszczędnościowych nie jest w Polsce zbyt popularna, wielu osobom mógł umknąć ten niuans, który stwarza zarówno ryzyka, jak i pewne szanse w zależności od wybranej formy opodatkowania.

Poniżej zamieszczamy nasz kalkulator, który pozwoli sprawdzić jak konto oszczędnościowe ING wypada na tle konkurencji (a także samodzielnie skonfigurować poszczególne parametry). Za założenie konta z poniższego kalkulatora wydawca serwisu Bezprawnik może, choć niekoniecznie musi, otrzymać prowizję.