Każdy, kto szuka pracy, musi najpierw stworzyć CV. Okazuje się jednak, że mimo wielu poradników, które można bez problemu znaleźć w sieci, wiele osób wciąż popełnia karygodne błędy podczas tworzenia życiorysu na potrzeby rekrutacji. Podpowiadamy, czego należy bezwzględnie unikać i jak napisać dobre CV, które zainteresuje rekrutera i jednocześnie zwiększy nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
5 najczęstszych błędów popełnianych przy tworzeniu CV
Rekruterzy popełniają błędy podczas procesu rekrutacji – wcześniej pisaliśmy już o 5 grzechach rekrutera. Kandydaci też nie są jednak bez winy.
-
Nieprofesjonalne zdjęcie lub jego brak
Być może niektórym wyda się to niesprawiedliwe, ale rekruter zawsze zwróci uwagę na zdjęcie kandydata. I nie chodzi wcale o jego wygląd, a raczej o to, jakie zdjęcie zawarł w dokumencie rekrutacyjnym. Wciąż nie brakuje zdjęć, na których kandydaci uśmiechają się do rekrutera, leżąc jednocześnie na plaży lub pozując na tle zabytku. Nierzadko zdjęcie w CV jest jedynie fragmentem fotografii – kandydat po prostu wyciął inne osoby i wstawił jedynie część zdjęcia, na którym widnieje on sam. Oczywiście są to przykłady dowodzące skrajnego braku profesjonalizmu. Uwaga – podobnie przez rekrutera jest traktowany brak zdjęcia w CV.
-
Niechlujność, literówki, a nawet błędy ortograficzne, brak estetyki
Drugi często spotykany błąd. Kandydaci nierzadko kompletnie nie przywiązują uwagi do poprawności tekstu, który zamieszczają w CV. Literówki, błędy interpunkcyjne czy błędy ortograficzne (!) wciąż pojawiają się w wielu dokumentach rekrutacyjnych. Wniosek dla rekrutera jest prosty – skoro kandydatowi nie chciało się nawet zadbać o poprawnie sformułowane CV, to jaka jest szansa, że będzie przykładać się do swoich obowiązków służbowych? Jak należy napisać dobre CV? Tak, by rekrutera nie bolały oczy od tego, co czyta.
-
Dziecinny e-mail, niekompletna sekcja kontaktu
Co ma pomyśleć rekruter, który widzi, że na dane stanowisko kandyduje osoba, która w oficjalnej komunikacji posługuje się e-mailem typu x.nazwisko@buziaczek.pl? Nikt nie jest w stanie potraktować takiej osoby poważnie. Błędem jest również nieumieszczenie swojego numeru telefonu czy wspomnianego adresu e-mail. Jak rekruter ma skontaktować się w takiej sytuacji z kandydatem?
-
CV rozbudowane tam, gdzie jest to zbędne, a najważniejszych informacji brak
Co zazwyczaj robią kandydaci, którzy poszukują swojej pierwszej pracy lub mają niewielkie doświadczenie? Próbują oczarować rekrutera w inny sposób. Niestety – rzadko umiejętnie. Rozbudowują sekcję z zainteresowaniami (podając zresztą zbyt ogólne i posługując się zazwyczaj frazesami), ewentualnie skupiają się na wykształceniu (które np. nijak nie pasuje do stanowiska, na które składają aplikację). Brakuje natomiast informacji o doświadczeniu czy o umiejętnościach (w tym umiejętnościach miękkich). Warto pamiętać, by rozbudować zwłaszcza te sekcje w CV – można np. opisać dokładnie wykonywane wcześniej obowiązki. Z kolei w przypadku umiejętności nie można ograniczać się do „standardowego zestawu”, jakim jest komunikatywność, umiejętność pracy w grupie czy pod presją czasu. To nic nie mówi potencjalnemu pracodawcy o rzeczywistych umiejętnościach kandydata.
-
Wysyłanie „masówki”, czyli CV kompletnie niedopasowane do profilu danej firmy
Jak napisać dobre CV? Kandydat powinien przede wszystkim pamiętać, że składa aplikację na konkretne stanowisko, co oznacza, że życiorys musi być dostosowany właśnie pod daną ofertę pracy. Często na pierwszy rzut oka widać, kto wysyła CV „hurtowo”. Życiorys takiej osoby jest pełny ogólników. Umiejętności są wręcz „wycięte z szablonu”, doświadczenie – kompletnie niezwiązane z branżą, podobnie zresztą jak wykształcenie. W wiadomości e-mail, do której jest załączone CV brakuje nawet informacji o tym, dlaczego dany kandydat sprawdziłby się na danym stanowisku i co może wnieść. Należy pamiętać, że rekruterzy często dodatkowo sprawdzają, czy kandydat przeczytał dokładnie ofertę. Jak? Proszą o umieszczenie odpowiedniej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby konkretnej firmy – klauzula jest zatem lekko zmodyfikowana. Kandydat, który wysyła CV gdzie popadnie, nawet nie zwróci na to uwagi i wyśle ogólną klauzulę.
Jak napisać dobre CV? Konkrety zamiast ogólników
To pierwsza zasada dobrze napisanego CV. Kandydat powinien maksymalnie spersonalizować swój życiorys (co powinno wydawać się oczywiste, ale okazuje się, że nie dla wszystkich). Przy wykształceniu warto dopisać, jakie umiejętności posiadł kandydat podczas studiów czy szkoleń, przy doświadczeniu – jakie obowiązki wykonywał i za co był odpowiedzialny. Jeśli osoba tworząca CV jest w stanie podać konkretne dane liczbowe wiążące się z jego obowiązkami, to na pewno zostanie to potraktowane jako miły bonus. CV zawsze powinno być estetyczne i poprawnie sformułowane. Inaczej rekruter zamknie je już po kilku sekundach – nawet jeśli kandydat świetnie nadawałby się na dane stanowisko. Odpowiedź na pytanie „jak napisać dobre CV” brzmi zatem – tak, by rekruter wiedział, że ma do czynienia z kompetentną osobą, której faktycznie zależy na danym stanowisku.