Jak przewozić zwierzę w samochodzie? Obowiązujące przepisy określają tę kwestię, przewidując nawet karę więzienia za rażące łamanie prawa.
Jak przewozić zwierzę w samochodzie?
Zwierzę nie jest oczywiście osobą fizyczną, do której stosuje się ogólne regulacje, jak obowiązek zapinania pasów. Nie jest także rzeczą, choć – zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt – tak się je traktuje. Oznacza to, że choć w prawie drogowym nie istnieje żaden wprost wyrażony obowiązek przewożenia zwierzęcia w określony sposób, to należy stosować generalne reguły dotyczące przewożenia ładunku, czy też bezpieczeństwa.
Art. 60 ust. 1 prawa o ruchu drogowym określa zakaz używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
Z kolei art. 61 ust. 2 i 3 p.r.d. nakłada na kierowcę obowiązek, by przewożony ładunek (także zwierzę):
- nie utrudniał kierowania pojazdem
- nie ograniczał widoczności drogi
Ładunek nie powinien także zmieniać swojego położenia w trakcie jazdy. Jeżeli zwierzę będzie kierowcy przeszkadzać, dojdzie do złamania przepisów prawa drogowego. Podobnie, gdy czworonóg zacznie zmieniać swoje położenie.
Niezastosowanie się do powyższych obowiązków stanowi wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń, za które grozi kara grzywny do 3000 złotych, a nawet kara nagany.
Nawet do więzienia
Bezpieczeństwo ruchu drogowego to głównie problematyka prawa wykroczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ładunek-zwierzę, nie jest zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt rzeczą, a bytem, któremu przysługuje dodatkowa ochrona. Nieodpowiednie obchodzenie się ze zwierzętami stanowić może przestępstwo.
Zgodnie z ustawą, jedną z form znęcania się nad zwierzętami jest:
transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.
Warto podkreślić, że jest to jedynie przykład, bo to, czy dochodzi do znęcania się nad zwierzęciem, trzeba zawsze indywidualnie zbadać.
Kara za powyższe jest bardzo surowa. Kto bowiem znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.
Jak więc przewozić zwierzę, by było to zgodne z prawem? Przede wszystkim bezpiecznie, by uniemożliwić zwierzęciu przemieszczanie się po pojeździe. Należy także bezwzględnie unikać sytuacji, w których zwierzę podczas transportu cierpi – grozi za to więzienie.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jak specjalne pasy bezpieczeństwa dla czworonogów, czy szelki samochodowe. Można kupić także specjalne siedzisko, które umożliwi czworonogowi pewien zakres ruchu, jednocześnie utrzymując go w jednym miejscu.
Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie zwierzę chcemy przewieźć. Zaskakujące może jednak wydawać się to, że biegający „luzem” po wnętrzu pojazdu pies może być podstawą do ukarania.