Jak szybko zarejestrować spółkę z o.o. – poradnik w kilku krokach

Firma Dołącz do dyskusji (32)
Jak szybko zarejestrować spółkę z o.o. – poradnik w kilku krokach

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej – na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – posiada wiele zalet, jak chociażby ograniczenie odpowiedzialności wspólników za firmowe długi. Jak założyć spółkę z o. o. przez internet?

Kto może i jak założyć spółkę z o. o. przez internet?

Na wstępie należy zaznaczyć, że uproszczona, internetowa rejestracja wiąże się z kilkoma ograniczeniami w stosunku do „standardowego” trybu powoływania spółki do życia. Rejestracja on-line wymaga skorzystania z wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa ta może być co prawda modyfikowana w drodze wyboru jednego z kilku dostępnych wariantów – np. co do wymogu zgody Spółki na zbycie udziałów – ale przy niektórych przedsięwzięciach gospodarczych może to stanowić zbyt duże ograniczenie swobody wspólników. Dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy rejestracji spółki należy przeanalizować treść rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości określającego wzór umowy spółki. Nadal ciekawi jak założyć spółkę z o. o. przez internet? No to mamy dobrą wiadomość…

Koniec z kolejkami

Jeśli wzór umowy nam odpowiada, to nie pozostaje nic innego, jak wejść na portal S24 dostępny tutaj i rozpocząć procedurę rejestracji spółki. Zarejestrować muszą się wszyscy wspólnicy, ponieważ to oni podpisują – za pomocą podpisu elektronicznego bądź kwalifikowanego – e-umowę spółki.

Po zalogowaniu się pojawi się taki ekran (jak widać, oprócz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, portal S-24 umożliwia również rejestrację spółek jawnych oraz komandytowych):

jak założyć spółkę z o. o. przez internet

W dalszych krokach należy podać m.in. nazwę spółki, dane adresowe, listę osób związanych ze spółką (wspólników, członków zarządu i rady nadzorczej), dane oddziałów spółki (o ile będą one utworzone), rodzaj działaności wg klasyfikacji PKD. Po wypełnieniu wszystkich formularzy należy je dokładnie sprawdzić, ponieważ na tym etapie istnieje możliwość ich edycji.

Jeśli wszystkie dokumenty są prawidłowe, można je podpisać. Można to zrobić na trzy sposoby: za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu ePUAP lub podpisu MS. Pierwszy wymaga posiadania kart  (np. Certum lub Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, drugi – posiadania konta w serwisie ePUAP. Tzw. podpis MS jest dostępny z poziomu portalu S-24 i wymaga podania swoich danych osobowych (w tym numer PESEL).

Wirtualny wniosek o rejestrację spółki do prawdziwego sądu

Wypełniony i podpisany wniosek musi zostać opłacony. Wniosek o rejestrację spółki z o.o. wymaga trzech opłat:

  • za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (obecnie – 250 zł)
  • opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł)
  • opłata dla pośrednika płatności eCard (14,40zł)

Opłacony wniosek jest przesyłany do właściwego sądu rejestrowego, który podejmuje decyzję o wpisie spółki do KRS. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, spółka jest rejestrowana w ciągu 24 godzin – stąd nazwa trybu S-24.

Oczywiście, to dopiero początek. Co prawda, od grudnia 2014 r. dzięki wprowadzonym uproszczeniom nie jest konieczne składania odrębnych wniosków o numer REGON czy zgłoszenia płatnika składek do ZUS, ale wciąż konieczne jest złożenie wniosków do urzędu skarbowego o nadanie numeru NIP (formularz NIP-8) i zarejestrowanie się jako płatnik podatku VAT (formularz VAT-R).

Jeśli masz pytanie dotyczące rejestracji spółki kapitałowej, sposobu jej funkcjonowania lub po prostu szukasz prawnika do profesjonalnej, szybkiej i nowoczesnej obsługi przedsiębiorstwa, zachęcamy do skorzystania z usług naszego zespołu prawnego za pomocą formularza kontaktowego lub pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Fot. tytułowa: jak założyć spółkę z o. o. przez internet? // pexels