Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych. Przeciętna emerytura w marcu tego roku wyniosła nieco ponad 2900 zł na rękę; jednocześnie jednak spora część emerytów otrzymuje znacznie niższe świadczenie. Jak zwiększyć swoją emeryturę? Okazuje się, że dłuższa praca nie jest jedynym sposobem.
Jak zwiększyć swoją emeryturę? Najprostszym rozwiązaniem jest dłuższa praca
Nie da się ukryć, że aby móc otrzymywać wyższe świadczenie emerytalne, trzeba zazwyczaj po prostu dłużej pracować. ZUS stale o tym przypomina i zachęca Polaków, by jak najdłużej pozostawali na rynku pracy (w czym ewidentnie zresztą wyręcza rząd, który powinien prowadzić takie kampanie również na własną rękę).
Ile można zyskać na dłuższej pracy? Już jeden rok pracy dłużej (po przekroczeniu wieku emerytalnego) może podnieść świadczenie emerytalne nawet o 20 proc. Najlepszym przykładem na to są emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny w zeszłym roku, ale zdecydowali się na przejście na emeryturę dopiero w 2023 r. Jak wynika z danych ZUS, ich emerytura – względem tej, którą otrzymaliby, kończąc pracę w 2022 r. – wzrosła właśnie o 20 proc. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że nie zawsze praca rok dłużej przełoży się aż na taki wzrost świadczenia; jednak jak przekazał w rozmowie z Interią rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, w ostatnich latach opóźnienie przejścia na emeryturę o rok podnosiło świadczenie o 10-15 proc. To z kolei oznacza średnio kilkaset złotych więcej.
Jednocześnie dłuższa praca pozwoli w stosunkowo krótkim czasie nawet podwoić świadczenie emerytalne. Trzeba bowiem pamiętać, że po pierwsze, kapitał na koncie emerytalnym (o ile cały czas wpływają na niego składki) jest corocznie waloryzowany, a po drugie – do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia.
Kolejne rozwiązanie to ponowne przeliczenie emerytury
Warto jednocześnie pamiętać, że dłuższa praca to tylko jeden ze sposobów na podniesienie świadczenia emerytalnego. Kolejnym jest wystąpienie o ponowne przeliczenie emerytury. W tym celu należy złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego, czyli odtworzonej kwoty składek na świadczenie emerytalne, jakie wypłacane były przed 1999 r., czyli przed reformą emerytalną.
Złożenie wniosku nie oznacza jednak jeszcze, że emerytura na pewno wzrośnie. Wszystko będzie zależeć od tego, czy znajdą się dodatkowe dokumenty (świadectwa pracy, legitymacje służbowe, zaświadczenia z pracy), które wcześniej nie zostały dostarczone do ZUS, a które mogą wpłynąć na wysokość wspomnianego kapitału. Co istotne, przeliczenie emerytury może nastąpić w dowolnym momencie – nie ma przy tym znaczenia, kiedy dana osoba przeszła na emeryturę.