Przedsiębiorco, masz kasę fiskalną? Czas oszczędzać na nową

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (16) 26.09.2016
Przedsiębiorco, masz kasę fiskalną? Czas oszczędzać na nową

Marek Krześnicki

W Polsce jest ponad 2 miliony kas fiskalnych. Znajdziemy je w sklepach, hotelach, restauracjach. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej mają nawet adwokaci. Wygląda na to, że już niedługo wszystkie obecne urządzenia będą się nadawać tylko do kosza. Dlaczego?

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Projekt można śmiało nazwać rewolucyjnym, gdyż powoduje, że obecne urządzenia będą musiały zostać wymienione na nowe – z dostępem do internetu.

Kasa fiskalna z dostępem do internetu?

Nowe kasy fiskalne będę bowiem musiały posiadać m.in. element w postaci „interfejsu komunikacyjnego, umożliwiającego, co najmniej, współpracę z repozytorium i repozytorium testowym, za pośrednictwem sieci Internet”. Cóż to są te repozytoria?

Repozytorium testowe będzie służyło do – a jakże – testowania kasy, a także np. aktualizacji oprogramowania kasy. Repozytorium natomiast będzie systemem prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Do tego systemu trafiać będą wszystkie dokumenty elektroniczne generowane przez kasę (m.in. paragony czy raporty).

Jaki jest cel nowelizacji? Oczywiście, chodzi o walkę z szarą strefą (i dziurą budżetową w tle). Nie jest przypadkiem, że dokumenty przesyłane przez kasę do ministerialnego repozytorium będą miały strukturę zgodną ze strukturą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Już w 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa będą przekazywać informacje o wystawianych fakturach za pośrednictwem internetu.

I również w 2018 r. – od 1 stycznia – wejść ma w życie rozporządzenie o kasach fiskalnych. Dzięki temu organy kontroli skarbowej będą miały pełen wgląd w działalność przedsiębiorstwa – przynajmniej tę odnotowywaną w dokumentach sprzedażowych.

PESEL na paragonie?

Kasa fiskalna będzie musiała być obowiązkowo wyposażona w moduł do płatności bezgotówkowych. Nowością będzie również umieszczanie na paragonie numeru NIP lub PESEL nabywcy. Nie jest to jednak obligatoryjne: numery identyfikacyjne będą drukowane wyłącznie na żądanie klienta.

Wątpliwości budzą koszty wymiany kas. Wg Konfederacji Lewiatan, nowa kasa fiskalna spełniająca wymogi określone w projekcie rozporządzenia to ok. 1500-2000 zł za sztukę. Do kosztów tych należy również dodać koszty łączy internetowych, w tym bezprzewodowych (np. dla taksówkarzy).

2017 rok zapowiada się jako wyjątkowo dochodowy dla producentów kas fiskalnych.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz wątpliwości dotyczące szeroko rozumianego prawa podatkowego (albo po prostu szukasz profesjonalnej i atrakcyjnej cenowo obsługi prawnej), pod adresem kontakt@bezprawnik.pl możesz skontaktować się z naszym zespołem prawnym. Koszt pisemnej porady zaczyna się już od 49 złotych.

16 odpowiedzi na “Przedsiębiorco, masz kasę fiskalną? Czas oszczędzać na nową”

 1. czy to, że wszystkie paragony z automatu polecą do chmurki zapobiegnie temu, że ktoś sprzeda bez paragonu? nie sądzę
  ale dziurę budżetową załatają, dzięki sprzedaży kas i związanymi z tym procedurami trochę podatku i innych opłat wpadnie

  • Czytałem, że skarbówka będzie robiła na podstawie tych paragonów różnorakie porównania, analizy itp.
   Zamysł jest taki: jest na 1 ulicy fryzjer A i fryzjer B.

   Fryzjer A przesłał pod koniec miesiąca paragonów za 6 000 PLN.
   Fryzjer B w tym samym okresie wygenerował paragonów za 1 800 PLN.

   I teraz zachodzi pytanie… czy fryzjer B jest kiepski i nikt tam nie chodzi czy może… wystawia co 3 paragon i po prostu oszukuje? :-)

   Niby takie analizy ma skarbówka robić ( czy tam bardziej może ich oprogramowanie ) i na tej podstawie będą typować firmy do „bliższej” kontroli.

   • Do takiej kontroli zapowiedzianej z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem?
    Może trochę to pomoże w stosunku do tych jadących całkowicie po bandzie, ale jak 5% ktoś nie wbija? Raczej nie będzie łatwo tego zauważyć, a jednak nadal to coś dla budżetu znaczy

 2. Czy to faktycznie wymusza wymianę kasy? W projekcie możemy przeczytać że:
  § 6. Kasa musi być zbudowana, co najmniej, z następujących elementów:
  7) interfejsu komunikacyjnego, umożliwiającego, co najmniej, współpracę z repozytorium i repozytorium testowym, za pośrednictwem sieci Internet;

  Czy w chwili obecnej kasy fiskalne nie komunikują się z serwerem w sklepie?
  Czy współpraca z repozytorium nie może być wykonywana na zasadzie komunikacji
  Kasa Serwer Repozytorium?

   • Zgadzam się że takie małe sklepiki odczują to najmocniej ale nie wiem jak wielki jest to procent rynku, ja podczas zakupów widzę że większość (nawet tych małych biznesów) ma kasy podpięte pod komputery.

    Miejmy nadzieje że nie odbije się to mocno na nas, czyli konsumentach.

    • Jeżeli chodzi o ilość kas to ogromny. Sam podejrzewam, że to będzie od 40 do 60%. Bo są to nie tylko małe sklepy, ale też kasy w taksówkach i masie innych. Zostaje też kwestia kopii zapasowej. Jeszcze masa kas ma kopię paragonu na drugiej rolce papieru. A tu wymagana jest kopia elektroniczna. Ogólnie jak kasa o pamięci na 10000 pozycji będzie za 1500 to nie będzie źle, a najlepiej jakby zrezygnowali z pamięci fiskalnej, tylko od razu dane były wysyłane do urzędu. Wtedy kasa wytrzymywała by o wiele dłużej niż obecnie.

 3. Mogę na to przystać, ale wyłącznie na takiej zasadzie, że CAŁOŚĆ kwoty wydanej na kasę będzie do odliczenia w VAT

 4. jak chodzi o kasy fiskalne to są mega nowocześni, ale jak trzeba było wprowadzić nowoczesne rozwiązania np w służbie zdrowia, to jakoś się nie dało…

 5. Po rs232 też można się komunikować z internetem i to w takim samym tempie w jakim czytnik nadąży naliczać produkty na rachunek. Stos TCP/IP we wrażliwym urządzeniu to niedobry pomysł.

  Lepiej dla US i jego interfejsu połączeniowego żeby dane były agregowane i nie wysyłane w samym momencie drukowania paragonu tylko zbiorczo na przestrzeni co najmniej kilku dni.
  W przypadku synchronicznego połączenia problem z internetem dotykałby nie tylko płacących kartą ale każdego klienta który chce paragon :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *