Przedsiębiorco, masz kasę fiskalną? Czas oszczędzać na nową

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (91) 26.09.2016
Przedsiębiorco, masz kasę fiskalną? Czas oszczędzać na nową

Marek Krześnicki

W Polsce jest ponad 2 miliony kas fiskalnych. Znajdziemy je w sklepach, hotelach, restauracjach. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej mają nawet adwokaci. Wygląda na to, że już niedługo wszystkie obecne urządzenia będą się nadawać tylko do kosza. Dlaczego?

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Projekt można śmiało nazwać rewolucyjnym, gdyż powoduje, że obecne urządzenia będą musiały zostać wymienione na nowe – z dostępem do internetu.

Kasa fiskalna z dostępem do internetu?

Nowe kasy fiskalne będę bowiem musiały posiadać m.in. element w postaci „interfejsu komunikacyjnego, umożliwiającego, co najmniej, współpracę z repozytorium i repozytorium testowym, za pośrednictwem sieci Internet”. Cóż to są te repozytoria?

Repozytorium testowe będzie służyło do – a jakże – testowania kasy, a także np. aktualizacji oprogramowania kasy. Repozytorium natomiast będzie systemem prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Do tego systemu trafiać będą wszystkie dokumenty elektroniczne generowane przez kasę (m.in. paragony czy raporty).

Jaki jest cel nowelizacji? Oczywiście, chodzi o walkę z szarą strefą (i dziurą budżetową w tle). Nie jest przypadkiem, że dokumenty przesyłane przez kasę do ministerialnego repozytorium będą miały strukturę zgodną ze strukturą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Już w 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa będą przekazywać informacje o wystawianych fakturach za pośrednictwem internetu.

I również w 2018 r. – od 1 stycznia – wejść ma w życie rozporządzenie o kasach fiskalnych. Dzięki temu organy kontroli skarbowej będą miały pełen wgląd w działalność przedsiębiorstwa – przynajmniej tę odnotowywaną w dokumentach sprzedażowych.

PESEL na paragonie?

Kasa fiskalna będzie musiała być obowiązkowo wyposażona w moduł do płatności bezgotówkowych. Nowością będzie również umieszczanie na paragonie numeru NIP lub PESEL nabywcy. Nie jest to jednak obligatoryjne: numery identyfikacyjne będą drukowane wyłącznie na żądanie klienta.

Wątpliwości budzą koszty wymiany kas. Wg Konfederacji Lewiatan, nowa kasa fiskalna spełniająca wymogi określone w projekcie rozporządzenia to ok. 1500-2000 zł za sztukę. Do kosztów tych należy również dodać koszty łączy internetowych, w tym bezprzewodowych (np. dla taksówkarzy).

2017 rok zapowiada się jako wyjątkowo dochodowy dla producentów kas fiskalnych.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz wątpliwości dotyczące szeroko rozumianego prawa podatkowego (albo po prostu szukasz profesjonalnej i atrakcyjnej cenowo obsługi prawnej), pod adresem kontakt@bezprawnik.pl możesz skontaktować się z naszym zespołem prawnym. Koszt pisemnej porady zaczyna się już od 49 złotych.