Kasy fiskalne online jednak nie od 1 stycznia 2021? Przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie terminu zakupu kasy, jednak muszą się pospieszyć

Finanse Firma Podatki Dołącz do dyskusji (80)
Kasy fiskalne online jednak nie od 1 stycznia 2021? Przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie terminu zakupu kasy, jednak muszą się pospieszyć

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej powinni do końca roku zaopatrzyć się w kasy fiskalne online. Podczas rozmów Rzecznika MŚP i Ministra Finansów ustalono, że w przypadku tych branż możliwe będzie przesunięcie terminu tego obowiązku. Przedsiębiorcy muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek – i zostało im na to niewiele czasu.

Kasy fiskalne online odroczone? Można złożyć wniosek do urzędu

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy muszą stopniowo wycofywać się z tradycyjnych kas fiskalnych na rzecz kas online. Początkowo przedsiębiorcy mieli dokonać wymiany już pod koniec 2017 r. (kasy fiskalne online miały funkcjonować już od 1 stycznia 2018). Ostatecznie jednak wyznaczono okresy przejściowe.

Jako pierwsze w kasy rejestrujące online musiały zaopatrzyć się warsztaty samochodowe. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność muszą posiadać kasę online już od stycznia 2020 r.

Kasy online od 1 stycznia 2021 powinni natomiast posiadać przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży gastronomicznej, hotelarskiej (usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania) oraz zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu itd.

W przypadku branży hotelarskiej i gastronomicznej dodatkowy obowiązek w tym momencie to jednak kolejny cios. I to niezależnie od tego, że i tak już raz kasy fiskalne online zostały odroczone w ich przypadku (z 30 czerwca 2020 r. właśnie na 1 stycznia 2021 r.). Zakup kasy to wydatek nawet ok. 1000 zł. Teoretycznie przedsiębiorcy mieli czas, by odłożyć środki na ten cel, jednak wiele firm walczy w tej chwili o przetrwanie i o to, by mieć z czego wypłacić pensje pracownikom – a okres wakacyjny pozwolił tylko na częściowe odrobienie strat. Dodatkowo obie branże praktycznie nie mogą funkcjonować w okresie świątecznym (chociaż gastronomia jest w nieco lepszej sytuacji). A to właśnie teraz zazwyczaj osiągały ogromne zyski.

Rzecznik MŚP postanowił w związku z tym podjąć rozmowy z Ministrem Finansów. Okazuje się, że jest dobra wiadomość – kasy fiskalne online wprawdzie nie będą odroczone odgórnie, ale za to przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek do urzędu, wnosząc o prolongowanie terminu zakupu kasy.

Wszystko w rękach urzędu

Jak zadeklarował minister podczas rozmowy z rzecznikiem MŚP, urzędy skarbowe mają rozpatrywać każdy wniosek w sposób indywidualny. Wystarczy że przedsiębiorca w uzasadnieniu wniosku napisze o wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się branża. Ma to być wystarczający i uzasadniony powód do złożenia wniosku. Możliwość odroczenia terminów przewidzianych w przepisach podatkowych przewidują przepisy Ordynacji podatkowej.

Przedsiębiorcy, którzy chcą by w ich przypadku kasy fiskalne online zostały odroczone, muszą jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku. Mają na to czas jedynie do końca grudnia br. Wniosek powinni skierować do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Jednocześnie muszą podać we wniosku, w jakim przedziale czasowym będą zdolni do nabycia kasy (czyli de facto – o jak długie odroczenie terminu wnioskują).

Urząd powinien rozpatrzyć wnioski przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki – jednak nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.