Kierownik lub właściciel zapłacą ze swojej kieszeni za niezatrudnienie niepełnosprawnych

Praca dołącz do dyskusji 07.04.2015
Kierownik lub właściciel zapłacą ze swojej kieszeni za niezatrudnienie niepełnosprawnych

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Dotychczas prawo nakazywało zatrudnienie w firmach niepełnosprawnych, jeśli pracowało tam 25 pracowników. W przeciwnym przypadku zakład pracy musiał zapłacić karę. Teraz ma się to zmienić.

Kara za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych była nakładana na wiele firm, lecz te nic sobie z tego nie robiły. Firmy wolały zapłacić karę, niż zatrudniać osobę, dla której trzeba było przygotować często specjalne stanowisko pracy, zapewnić odpowiednie narzędzia i ułatwienia. W wielu sytuacjach po prostu nie kalkulowało się to kierownikom i właścicielom tychże firm. Kary i tak płacono z budżetu firmy, więc wielu nie zależało na tych pieniądzach. Obejściem tego przepisu była możliwość „wypożyczania” niepełnosprawnych pracowników z innych firm, przez co kara była mniejsza nawet o 80%.

Obecnie proponowana nowelizacja ustawy ma na celu wpłynięcie na osoby decyzyjne przez płacenie niższych kar, ale nie z budżetu firmy, ale bezpośrednio z kieszeni kierownictwa lub właścicieli firm. Takie działania mają nie tylko zwiększyć zatrudnienie osób, które często niezależnie od swojej niepełnosprawności doskonale sprawdziłyby się jako pracownicy na różnych stanowiskach w wielu firmach. Dodatkowo działania te mają uwrażliwić osoby decydujące o zatrudnianiu pracowników na fakt, że osoby niepełnosprawne są zwykle traktowane z dużo większym dystansem niż pełnosprawni, lub osoby, których ułomność jest ukryta.

Jeśli masz problemy z zatrudnieniem z uwagi na niepełnosprawność, lub spotykasz się z różnymi barierami utrudniającymi pracę lub jej podjęcie, to zgłoś się do naszych prawników, którzy są stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. W wielu przypadkach doradzą lub pomogą.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com