Widzisz kod QR w pobliżu bankomatu? Komenda Główna Policji radzi, by go pod żadnym pozorem nie skanować!

Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (259)
Widzisz kod QR w pobliżu bankomatu? Komenda Główna Policji radzi, by go pod żadnym pozorem nie skanować!

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają przed nową metodą oszustwa. Chodzi o kody QR na bankomacie, naklejane przez przestępców. W żadnym wypadku nie należy ich skanować!

Kody QR na Bankomacie

Na tę metodę oszustwa narażeni są użytkownicy smartfonów. Oszuści naklejają specjalne kody QR na bankomaty, których zeskanowanie może poskutkować pobraniem na urządzenie złośliwego oprogramowania. Najczęściej jest to spreparowana aplikacja, której zadaniem jest zasubskrybowanie tzw. SMS Premium. Są to płatne wiadomości, które – poprzez sam fakt, że są dostarczane – generują dla użytkownika dodatkowe koszty.

Na stronie Policja.pl można przeczytać poniższy komunikat

Przestępcy wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie, doprowadzają do zmanipulowania potencjalnego klienta, który – w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi SMS PREMIUM, uruchomienie której spowoduje naliczenie, od nieświadomego usługobiorcy, wysokich opłat za jej włączenie. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie, mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

Ochrona przed oszustwami i SMS Premium

Kilka godzin temu pisałem o oszustach, którzy wysyłają spreparowane faktury za usługi kurierskie. Niewątpliwie w obecnych czasach spotykamy się z istnym natłokiem coraz to nowych metod oszustw. Coraz więcej osób posiada smartfony i dostęp do internetu, przez co potencjalna grupa ofiar jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście w wypadku SMS Premium sytuacja ofiary nie jest jeszcze aż tak tragiczna.

Po nowelizacji przepisów nadawcy SMSów Premium podlegają restrykcyjnym regulacjom. Powoduje to sytuację, w której ochrona adresatów tychże wiadomości jest znacznie zwiększona. Wprowadzono dokumentową formę zawierania umów, ujednolicono progi kwotowe, a także wymuszono przedstawianie klientom m.in. instrukcji rezygnacji z subskrypcji.

Reasumując, w przypadku nowych technologii należy niemal nieprzerwanie zachowywać czujność. Oszuści czyhają na każdym kroku, a spektrum metod stosowanych przez cyberprzestępców z dnia na dzień się poszerza. Oczywiście nie można się dać ponieść emocjom – wystarczy świadomość i rozwaga.