Już od jakiegoś czasu wiadomo, że rządzący planują zmiany w programie Czyste Powietrze. Większość z tych zmian ma na celu ukrócenie nadużyć, jakie doprowadziły do tymczasowego zawieszenia programu. Część zmian planowano jednak wprowadzić niejako przy okazji – mowa chociażby o de facto zakazie używania i posiadania kominka w przypadku, gdy właściciel domu chciałby ubiegać się o dofinansowanie z programu. Okazuje się jednak, że jest zwrot w tej sprawie – co powinno ucieszyć wiele osób.
Kominki a Czyste Powietrze: NFOŚiGW jednak zmienia zdanie
Zmiany w programie Czyste Powietrze są przesądzone; „odświeżony” program ma powrócić 31 marca. Nie do końca znany jest jednak szczegółowy zakres zmian. Jeszcze niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) forsował pomysł, by osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania w ramach programu do wymiany starego kotła i zmiany sposobu ogrzewania, nie mogły korzystać z kominka (jeśli oczywiście w ogóle go posiadają). Co więcej, kominek musiałby być trwale odłączony od przewodu kominowego. Dodatkowo odłączenie kominka powinno zostać poświadczone protokołem kominiarskim poświadczonym przez mistrza kominiarskiego; tym samym mechanizm byłby zupełnie inny, niż chociażby przy składaniu deklaracji CEEB. Jeśli zatem zmiany weszłyby w życie, nie trzeba byłoby wprawdzie całkowicie likwidować kominka, ale jednocześnie zabronione byłoby jakiekolwiek korzystanie z niego.
To natomiast, jak można się domyślać, nie spodobało się ani właścicielom domów jednorodzinnych, w których korzysta się z kominka, ani branży. Na szczęście jednak NFOŚiGW postanowił zmienić zdanie w tej kwestii; wczoraj opublikował w mediach społecznościowych specjalny komunikat:
W związku z pojawiającymi się publikacjami, informujemy, że po konsultacjach, uwzględniliśmy propozycje branży, przywrócenia w nowej wersji programu Czyste Powietrze zapisów dotyczących kominków. Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu „(…) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu.”
Nowy program Czyste Powietrze zaprezentujemy już wkrótce.
Tym samym wszystko wskazuje na to, że właściciele kominków, którzy korzystają z nich rekreacyjnie (a nie wykorzystują ich jako główne źródło ogrzewania budynku).
Nowe kominki powinny spełniać założenia ekoprojektu
Jeśli chodzi o korzystanie z kominków, warto pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Zgodnie z przepisami, jeśli ktoś decyduje się na montaż kominka, powinien on spełniać założenia tzw. ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy. Kominki muszą spełniać określone normy, w tym m.in. być wyposażone w nowoczesne systemy spalania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko.