Tutaj pracy nie brakuje. Firmy ciągle potrzebują pracowników o tych kompetencjach

Praca Dołącz do dyskusji
Tutaj pracy nie brakuje. Firmy ciągle potrzebują pracowników o tych kompetencjach

Firmy na całym świecie konkurują o specjalistów technicznych, na których zapotrzebowanie stale rośnie. Raporty, takie jak „Tech Trends 2023” Deloitte, wskazują na nieustanny rozwój nowych technologii, co zwiększa zapotrzebowanie na wyspecjalizowane kadry.

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 roku około 50 proc. pracowników będzie musiało się przebranżowić, aby nadążyć za zmianami technologicznymi. Tak więc w edukację techniczną trzeba inwestować już od najmłodszych lat.

Promocja kompetencji technicznych wśród młodzieży

W Polsce, gdzie stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, firmy produkcyjne i branża techniczna doświadczają rosnącego zapotrzebowania na nowych pracowników, przewyższającego ich dostępność. Jedną z przyczyn niedoboru kompetentnych kadr jest niewystarczająca liczba absolwentów szkół zawodowych i uczelni technicznych.

EuroSkills, czyli międzynarodowe konkursy umiejętności zawodowych, odgrywają istotną rolę w promowaniu kariery technicznej wśród młodzieży. Gromadzą ekspertów i pracodawców z różnych branż, często wyławiających talenty z grona finalistów, i wskazują młodym ludziom przyszłościowe kariery w branżach typu frezowanie, mechatronika bądź obsługa robotów.

Aż 72 proc. firm w Polsce mierzy się obecnie z problemami z rekrutacją nowych pracowników o pożądanych kompetencjach na stanowiska pracy. To o 2 punkty procentowe więcej w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z raportu „Niedobór talentów” Manpower Group. Na świecie, jak twierdzi Randstad, aż 87 proc. pracodawców przyznało, że mają problem z niedoborem pracowników o pożądanych umiejętnościach.

Edukacja i współpraca z biznesem

Mimo ciągłego wzrostu zapotrzebowania na talenty techniczne, nadal brakuje inwestycji w niektóre dziedziny. Na pewno potrzeba większych nakładów i promocji zawodów technicznych bliższych codzienności, takich jak ślusarz czy instalator. Dużo zyskać można również przez połączenie kompetencji z różnych dziedzin, np. umiejętności mechanicznych z elektrycznymi i tymi z sektora IT. Często młodym ludziom jest łatwiej wejść na tę ścieżkę kariery ze względu na integrację technologii z ich życiem.

Odpowiedzią na problem niedoboru kadr jest szkolnictwo zawodowe, dające pracodawcom realny wpływ na kształtowanie kompetencji zawodowych dostosowanych do profilu ich firm. W celu osiągnięcia najwyższej wydajności edukację zawodową należy połączyć z biznesem, ponieważ to umożliwia swobodne przejście od teorii do praktyki. Firmy coraz częściej inwestują w szkolenia i wspierają programy stażowe dla absolwentów. EuroSkills jako międzynarodowe wydarzenie stanowi ważną platformę dla tej współpracy, inspirując młodzież do rozwoju w dziedzinach takich jak robotyka i nowe technologie.