Z raportu agencji Tikrow „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa” wynika, że w 2022 roku liczba zleceń pracy natychmiastowej wzrosła do ponad 39 tys., z około 19 tys. w roku poprzednim.
Firmy coraz częściej korzystają z tej formy zatrudnienia, aby poradzić sobie z brakiem pracowników na szeregowych stanowiskach. To problem, który odczuwa niemal 90 proc. przedsiębiorstw. Praca natychmiastowa, realizowana z doskoku, na godziny, pozwala firmom na szybkie znalezienie pracowników w celu wykonania określonych zadań.
Praca natychmiastowa to różnorodny rynek
Elastyczna forma zatrudnienia na godziny zyskuje na popularności wśród pracodawców i pracowników. Magdalena Derlukiewicz z Tikrow w rozmowie z Newserią Biznes podkreśliła, że rynek pracy natychmiastowej jest szeroki i różnorodny i pozwala na szybką adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. Pracownicy doceniają tę formę zatrudnienia ze względu na możliwość szybkiego zarobku, a pracodawcy za elastyczność i dostępność pracowników „z dnia na dzień”.
Z dnia na dzień możesz dorobić jako pracownik magazynu, sprzedawca albo pracownik produkcji lub biurowy. Największe szanse na znalezienie pracy natychmiastowej mamy w galeriach handlowych, dyskontach, magazynach i firmach produkcyjnych – z tych branż w ubiegłym roku pochodziło aż 88 proc. wszystkich zleceń pracy natychmiastowej. Jesienią i zimą w handlu potrzeba przede wszystkim pakowaczy i kasjerów.
Analiza Tikrow wskazuje, że sezonowe piki aktywności, takie jak Black Friday (okres przedświąteczny) czy wakacje, generują większe zapotrzebowanie na pracę z doskoku. W IV kwartale 2022 roku aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu zlecało pracę na godziny, a 88 proc. wszystkich zleceń pochodziło z branż handlowych, magazynowych i produkcyjnych.
Praca natychmiastowa na fali wzrostu
Magdalena Derlukiewicz przewiduje, że rynek pracy natychmiastowej będzie się rozwijał. W 2022 roku baza Tikrow wzrosła o 50 tys. osób chętnych do takiej pracy. Zainteresowanie tą formą pracy jest szczególnie wysokie wśród młodych ludzi, np. studentów – stanowią oni blisko trzy czwarte wszystkich osób zarejestrowanych w bazie Tikrow.
Stawki kształtują się średnio na poziomie 25–35 zł za godzinę, w zależności m.in. od branży i lokalizacji, więc pracownicy natychmiastowi mogą spokojnie zarobić około 200 zł dniówki na rękę. Do pracy dodatkowej bardziej chętni są młodzi. Główną motywacją Polaków do dorabiania jest chęć pozyskania pieniędzy na dodatkowe wydatki, jednak ponad połowę skłaniają do tego przede wszystkim rosnące koszty życia, w tym wysokie ceny w sklepach.