Unia Europejska przygotowała coś specjalnego dla młodych osób. Polacy również mogą skorzystać

Społeczeństwo Transport Zagranica Dołącz do dyskusji
Unia Europejska przygotowała coś specjalnego dla młodych osób. Polacy również mogą skorzystać

Wczoraj ruszył nabór zgłoszeń do konkursu DiscoverEU. Młode osoby mają szansę powalczyć w nim o podróż po Europie – a także o europejską kartę młodzieżową, uprawniającą do wielu zniżek. 

Konkurs DiscoverEU ruszył ponownie. Nabór zgłoszeń tylko do końca kwietnia

Po raz kolejny już wystartował konkurs DiscoverEU – zgłoszenia można przesyłać od wczoraj do końca kwietnia. Konkurs kierowany jest do osiemnastolatków (osób urodzonych między 1 lipca 2005 r. a 30 czerwca 2006 r.), którzy są obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+. Mowa o Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Serbii, Macedonii Północnej i Turcji. W konkursie mogą wziąć również udział osiemnastolatkowie niebędący obywatelami tych państw, ale posiadający stałe miejsce zamieszkania na ich terenie. Co ciekawe, do konkursu można zgłosić się w pojedynkę, ale też… w grupie. Warunek jest jednak taki, że wszystkie osoby należące do grupy spełniają warunki przystąpienia do konkursu. Dodatkowo zgłaszającym jest jedna osoba; reszta grupy (do której można dodać maksymalnie cztery osoby) będzie musiało użyć kodu zgłoszenia osoby, która wypełniła formularz.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie? Konieczne jest wypełnienie internetowego formularza, w którym podany zostanie prawidłowy numer dowodu tożsamości, paszportu lub karty pobytowej. Następnie zgłaszający się będą musieli rozwiązać specjalny quiz i odpowiedzieć na pytania dodatkowe (choć nie będzie to dotyczyć kandydatów zgłaszających się jako członkowie grupy.

Maksymalnie miesiąc podróży. I europejska karta ze zniżkami

Co mogą wygrać uczestnicy konkursu? Nagrodą jest podróż, która ma trwać co najmniej 1 dzień (a maksymalnie 30 dni, w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 września 2025 r.). Podróż będzie odbywać się głównie koleją, a laureaci otrzymają odpowiednie bilety.

Laureaci stają się tż automatycznie ambasadorami DiscoverEU; to z kolei oznacza, że muszą być przygotowani na udostępnianie relacji ze swojej podróży w mediach społecznościowych, z użyciem #DiscoverEU. Oprócz tego laureaci mogą również stworzyć prezentację na temat swojej podróży i zaprezentować ją w swojej szkole lub np. gminnym/miejskim ośrodku kultury w swoim mieście.

Warto też dodać, że laureaci, którzy mają problemy zdrowotne, mogące utrudnić podróżowanie, lub są osobami z niepełnosprawnościami, otrzymają pomoc i wsparcie ułatwiające udział w podróży.

Co istotne, laureaci otrzymają również europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, uprawniającą do wielu zniżek, m.in. przy płaceniu za wyżywienie, zakwaterowanie czy wstęp do obiektów turystycznych.