Rok 2022 będzie Europejskim Rokiem Młodzieży. Unia Europejska rozda darmowe bilety kolejowe. Do wzięcia jest 60 tysięcy biletów. Warunek: trzeba być Europejczykiem w wieku od 18 do 20 lat. Zgłoszenia można składać od wtorku tj. od 12 października, od godz. 12.00 do 26 października do godz. 12.00. Podróż na taki bilet można planować na przyszły rok.
Darmowe bilety kolejowe po Europie
Podróże kształcą. Wiedzą o tym też urzędnicy Unii Europejskiej. Dlatego, nie pierwszy raz Unia, a konkretnie Komisja Europejska rozdaje młodym bilety. Na ten pomysł europarlamentarzyści wpadli w 2018 roku. Uruchomili wtedy program DiscoverEU, który stał się częścią Erasmus plus. Dzięki niemu w latach 2018-2019 rozdano łącznie 70 tys. biletów. Jak informuje KE, 66 proc. z osób, które załapały się na darmowe bilety po raz pierwszy wyjechało pociągiem poza swój kraj. Unia promuje tę inicjatywę, ponieważ pomaga młodym poznać inne kultury i europejską historię. Poprawia też znajomość języków obcych.
Bilety dla znawców UE
Darmowe bilety kolejowe po Europie trzeba sobie wywalczyć. W poprzedniej edycji o 70 tys. biletów konkurowało 350 tys. młodych ludzi. Dwie trzecie spośród tych, którym udało się bilety dostać stwierdziło, że gdyby nie DiscoverEU, nie byłoby ich stać na podróż.
Udział w obecnej rundzie jest otwarty dla osób urodzonych między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 r. Wyjątkowo osoby, które mają obecnie 19 lub 20 lat, mogą składać wnioski po tym, jak odpowiadająca ich rocznikom runda konkursu została przeniesiona ze względu na pandemię Covid-19. Żeby zdobyć bilet trzeba wypełnić test wielokrotnego wyboru. Sprawdzi on wiedzę o Unii Europejskiej i inicjatywach unijnych skierowanych do młodych ludzi. Jest też prośba o oszacowanie ile osób ubiega się o udział w tej rundzie.
„Im odpowiedź będzie bardziej zbliżona do prawidłowej, tym więcej punktów uzyska kandydat. Komisja będzie oferować bilety osobom zgodnie z ich pozycją w klasyfikacji aż do wyczerpania dostępnych biletów. Każdemu państwu członkowskiemu przydziela się pewną liczbę biletów, w zależności od liczby ludności w stosunku do całkowitej liczby ludności Unii Europejskiej.” informuje KE.
Koleją i nie tylko
Kto wygra bilety będzie mógł podróżować od marca 2022 r. do lutego 2023 r. Czas podróży nie może przekroczyć 30 dni. Z powodu niewiadomej co do przebiegu kolejnej fali Covid-19 wszyscy podróżni będą mogli dokonać elastycznych rezerwacji za pomocą nowego mobilnego biletu. Zwycięzcy mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Wszyscy muszą być w wymaganym przedziale wiekowym. Podróż ma być możliwie najbardziej ekologiczna. Stąd powinna odbyć się głównie koleją. Jednak, aby dotrzeć do najodleglejszych zakątków UE, można będzie skorzystać również z innych środków transportu. Dopuszczalny jest autobus, prom, a nawet samolot. Chodzi o to, by młodzież mieszkająca, na przykład, na wyspach też mogła wziąć udział w promocji.
„W ciągu ostatnich 18 miesięcy, w duchu prawdziwej solidarności, młodzi Europejczycy poświęcali cenne i decydujące momenty swojego życia. Cieszę się, że Komisja umożliwia dzisiaj rozkwit mobilności, oferując 60 tys. biletów kolejowych. ” – powiedział wiceszef KE do spraw promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas. Do udziału w konkursie DiscoverEU Komisja zachęca też młodych ludzi o specjalnych potrzebach. Pokryje koszty specjalnej pomocy związanej na przykład z koniecznością zabrania ze sobą osoby towarzyszącej lub psa.