Plany reformy rynku telekomunikacyjnego, które zostały zapowiedziane przez Komisję Europejską, budzą mieszane uczucia wśród ekspertów i to pomimo tego, że celem zmian jest wzmocnienie europejskiego rynku, poprzez stworzenie paneuropejskich operatorów. Jednak raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje nam ryzyka, związane z wprowadzeniem tego typu zmian na europejskim rynku telekomunikacyjnym. Jednym z nich będzie wzrost cen usług, który może być odczuwalny także w Polsce.
Unijna konsolidacja rynku telekomunikacyjnego jest konieczna ze względu na jego stagnację i niską innowacyjność
O tym, że zmiany na europejskim rynku telekomunikacyjnym są konieczne, dowiemy się przede wszystkim, kiedy spojrzymy na twarde dane. Wartość giełdowa europejskich spółek telekomunikacyjnych spadła w latach 2015-2023 aż o 41 proc. Tymczasem w tym samym okresie wycena giełdowa amerykańskich telekomów wzrosła o 20 proc. Eksperci są zgodni, że europejskie firmy z tego obszaru powinny jak najszybciej zmienić swój model biznesowy i poszerzyć swoją skalę działania. O tych wyzwaniach mówił Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE:
Szansą jest m.in. szersza skala współpracy z przemysłem w obszarze prywatnych sieci 5G i wykorzystania danych przemysłowych lub szersze wejście w tworzenie usług IT itp.. Bez tego telekomy staną się kolejną usługą komunalną – stabilną, mocno regulowaną branżą, ale daleką od tworzenia przełomowych technologii.
Na konieczność zmian w sferze europejskiej telekomunikacji zwracał uwagę Mario Draghi (ten sam człowiek, który opublikował także głośny raport o złym stanie europejskiej gospodarki). Plan konsolidacji rynku telekomunikacyjnego, proponowany przez byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, zakłada m.in. dokończenie integracji europejskiego rynku cyfrowego, a także ułatwienie łączenia się operatorów pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
Zmiany te mogą niestety odbić się negatywnie na polskim rynku telekomunikacyjnym. Klienci odczują to bardzo szybko
Eksperci PIE zaznaczają, że polski rynek telekomunikacyjny odznacza się wyjątkowo wysoką dostępnością usług, niskimi cenami, bardzo dużą liczbą łączy światłowodowych i rozdrobnieniem rynku. Niestety plany Komisji Europejskiej, dotyczące konsolidacji rynku telekomunikacyjnego mogą odbić się negatywnie na polskich firmach, co skutkować będzie wzrostem cen dla klientów. Zmiany wpłyną także w negatywny sposób na inwestycje, szczególnie na obszarach, gdzie nowoczesna łączność nie jest standardem.
Plany konsolidacji rynku telekomunikacyjnego mogą być odczuwalne w naszym kraju w sposób szczególny, gdyż Polska należy do państw europejskich, w których ceny usług telekomunikacyjnych są niższe od średniej w całej UE. Eksperci podkreślają także, że unijne narzucanie Polsce wymagań, dotyczących zapewnienia szybkiego internetu i sieci 5G na obszarze całego kraju jest nadmiarowe.