Za wydanie prawa jazdy trzeba będzie zapłacić więcej. A przynajmniej tego chcą samorządy

Moto Samorządy Dołącz do dyskusji
Za wydanie prawa jazdy trzeba będzie zapłacić więcej. A przynajmniej tego chcą samorządy

Koszt wydania prawa jazdy wynosi obecnie 100 złotych i 50 groszy. Ta stawka obowiązuje od lat i rządzący niespecjalnie chcą ją zmieniać. Zmiany jednak chce Związek Powiatów Polskich, który podkreśla, że zmiany w tym zakresie są potrzebne, ponieważ powiaty ponoszą coraz większe koszty związane z obsługą urzędów i przygotowaniem dokumentów.

Brak waloryzacji od 12 lat

Obecnie obowiązująca stawka (100 złotych za wydanie prawa jazdy, 35 złotych opłaty za wydanie dokumentu międzynarodowego i 30 złotych za pozwolenie na kierowanie tramwajem) została ustalona 12 lat temu i od tego czasu nie doczekała się waloryzacji.

Samorządy powiatowe od lat podkreślają, że zmiany w tym zakresie są konieczne – rosnące koszty pracy, koszty samych materiałów, czy konieczność sprostania coraz wyższym wymogom sprawiają, że utrzymywanie opłat za wydanie prawa jazdy na tym samym poziomie nadwyręża powiatowe budżety. A samorządy w Polsce i tak nie są w najlepszej sytuacji finansowej (z niewielkimi wyjątkami). Jak podkreśla ZPP:

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że potrzeba wydania nowego rozporządzenia w sprawie wysokości opłat (…) wynika ze zmian wprowadzonych do ustawy o kierujących pojazdami na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Dodatkowo, zaproponowano utrzymanie kwot na takiej samej wysokości, jak w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Oznacza to brak waloryzacji opłat za wydanie prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy i pozwolenie na kierowanie tramwajem od 12 lat, przy regularnie rosnących kosztach świadczenia usług publicznych po stronie powiatów.

Koszty wydania prawa jazdy zdaniem powiatów są zbyt niskie

Związek Powiatów Polskich zabrał głos i w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury podkreślił, że koszty wydania prawa jazdy są zbyt niskie. Urzędowa korespondencja ma związek z przedstawieniem do konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Jak podkreślają powiaty:

Należy przypomnieć, że w ramach prac KWRiST, strona samorządowa od dłuższego czasu zwraca Ministerstwu uwagę na konieczność podwyższenia i urealnienia opłat za czynności realizowane przez wydziały komunikacji starostw powiatowych. Co więcej, strona samorządowa przedstawiła stronie rządowej projekt ustawy likwidującej bariery dla jednostek samorządu terytorialnego, w którym to projekcie zaproponowano wprost rozwiązania legislacyjne niezbędne do osiągnięcia celu w postaci urealnienia przedmiotowych opłat.

Zdaniem samorządów, nawet Ministerstwo Infrastruktury dostrzega konieczność podnoszenia opłat komunikacyjnych, jednak w tym przypadku temat wydawania prawa jazdy został pominięty (przy jednoczesnym procedowaniu zmian dotyczących m.in. podwyższenia opłat za wydanie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR). Pominięcie waloryzacji cen wydawania dokumentów, które organizuje powiat, jest zdaniem ZPP nie do przyjęcia.