Część przedsiębiorców może zapomnieć o kupnie nieruchomości – zwłaszcza, jeśli zmienili teraz formę opodatkowania

Firma Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji (27)
Część przedsiębiorców może zapomnieć o kupnie nieruchomości – zwłaszcza, jeśli zmienili teraz formę opodatkowania

Po zmianach w ramach Polskiego Ładu część przedsiębiorców zdecydowała się na zmianę formy opodatkowania. Problem polega jednak na tym, że ci, którzy przeszli na ryczałt, a są jeszcze przed zakupem mieszkania na kredyt, mogą się rozczarować. Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców na ryczałcie jest praktycznie nieosiągalny.

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców na ryczałcie. Zmiana opodatkowania może być dla niektórych niekorzystna

Rządzący już od dłuższego czasu reklamują ryczałt jako lek na całe zło dla drobnych przedsiębiorców. Stosunkowo niska stawka podatku, stała składka zdrowotna – to przekonało zwłaszcza te osoby prowadzące własną działalność, które mają niskie koszty uzyskania przychodu i dla których korzyści z ryczałtu są większe niż np. ze skali czy opodatkowania podatkiem liniowym.

Problem polega jednak na tym, że w niektórych kwestiach ryczałtowcy będą mieć pod górkę. Mowa zwłaszcza o osobach, które dopiero planują kupić własne mieszkanie (lub inną nieruchomosć) i chciały posiłkować się kredytem. Jak zwraca uwagę „BI”, kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców na ryczałcie jest trudno osiągalny.

Powodów jest kilka. Po pierwsze – banki z założenia niechętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom, ponieważ działalność gospodarcza jest uznawana za bardziej ryzykowne źródło dochodów niż np. umowa o pracę. Ryczałtowcy są jednak na jeszcze gorszej pozycji niż reszta osób prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystko przez to, że przychody są deklarowane – koszty nie muszą być bowiem ewidencjonowane. To z kolei oznacza, że bank nie jest w stanie zbadać realnej struktury dochodów i wydatków potencjalnego kredytobiorcy. A w rezultacie – oszacować jego zdolności kredytowej.

To powoduje, że obecnie część banków w ogóle nie chce udzielać kredytów ryczałtowcom. Inne z kolei – jak twierdzi główny analityk Expandera, Jarosław Sadowski – będą uwzględniać przy wyliczaniu zdolności kredytowej jedynie część przychodów deklarowanych przez ryczałtowca. Niektóre banki wezmą pod uwagę 80 proc. przychodów; zdarza się jednak, że uwzględniane jest tylko 20 proc.

Problemów jest zresztą więcej

Co więcej, przedsiębiorcy, którzy w tym roku zmienią formę opodatkowania na ryczałt, mogą być w jeszcze trudniejszej sytuacji. Abstrahując od formy opodatkowania, banki często nie chcą przyznać kredytu przedsiębiorcom, którzy w tym samym roku zmienili formę opodatkowania i złożyli wniosek kredytowy. Tym samym „świeżo upieczony” ryczałtowiec będzie mieć jeszcze większy problem z uzyskaniem kredytu.

Oczywiście w nieco lepszej sytuacji będą ryczałtowcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania dawno temu, a w dodatku mają bardzo duże przychody. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak będzie im trudniej uzyskać kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców niż  tym, którzy są na skali lub podatku liniowym.