Nie wszystko Bitcoin, co się świeci. UOKiK ostrzega przed OneCoin, któremu bliżej do piramidy finansowej, niż kryptowaluty

Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (164)
Nie wszystko Bitcoin, co się świeci. UOKiK ostrzega przed OneCoin, któremu bliżej do piramidy finansowej, niż kryptowaluty

Sukces Bitcoin sprawił, że wiele osób chciałoby przeżyć coś takiego jeszcze raz, dorobić się jak w tych historiach, o kupieniu kilku Bitcoinów dla zabawy, które dziś mają równowartość dobrego Ferrari. 

Najpopularniejsza kryptowaluta świata nie rośnie już tak szybko i mało prawdopodobne jest, by w najbliższych czasach pozwoliła na wzbogacenie się w równie imponujący sposób (może pod koniec jej puli, ale tego większość z nas nie dożyje). Nic zatem dziwnego, że wiele osób z nadzieją patrzy na inne kryptowaluty, które ich zdaniem mogłyby powtórzyć sukces Bitcoina. Jest ich wiele i obecnie nie rokują przesadnie dobrze, nadal są warte zauważalnie mniej, ale domorośli fani inwestycji głęboko wierzą, że któraś z nich prędzej czy później wystrzeli.

Jak wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, trzeba być w tych swoich prognozach podwójnie ostrożnym, ponieważ nie wszystko Bitcoin co się świeci. Urząd zdecydował się na wydanie oficjalnego ostrzeżenia konsumenckiego w sprawie pomysłodawcy kryptowaluty OneCoin, a także powiązanych z nią usług. Zdaniem UOKiK-u ma ona wiele wspólnego z… mechanizmami działania piramidy finansowej. I nie sposób się z tym poglądem nie zgodzić, skoro korzyści uzależnione są od wprowadzania do systemu także innych osób.

OneCoin twarzą piramidy finansowej?

OneLife Network to spółka z Belize oferująca projekty OneLife, OneAcademy i kryptowalutę OneCoin. W komunikacie Urzędu czytamy, które konkretnie praktyki wzbudziły szczególnie zaniepokojenie urzędników:

Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. Pakiety kosztują od 110 euro do 27 500 euro. Każdy z konsumentów, który namówi inne osoby do kupna pakietów edukacyjnych, jest odpowiednio wynagradzany – tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe, o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy.

UOKiK ostrzega: system, który opracowała spółka OneLife Network, może być piramidą, ponieważ:

  • konsument kupuje pakiet edukacyjny w zamian za możliwość uzyskania korzyści materialnych;
  • korzyści te uzależnione są od wprowadzenia innych osób do systemu prowadzonego przez OneLife Network.

W najbliższym czasie w ramach prowadzonego postępowania UOKiK postara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy OneLife Network jest piramidą finansową, tym niemniej urząd już teraz nawołuje do wzmożonej ostrożności w sprawach działalności spółki oraz jej kryptowaluty.