Chcesz dobrze spać? Cóż, powinieneś dobrze zarabiać

Codzienne Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Chcesz dobrze spać? Cóż, powinieneś dobrze zarabiać

Ci, którym na konto wpływa miesięcznie przynajmniej 9 tys. zł, śpią raczej spokojnie. I to całkiem dosłownie, bo jak się okazuje, na jakość snu niebagatelny wpływ ma grubość portfela.

Kto śpi najlepiej? Postanowili to zbadać eksperci z platformy ePsycholodzy.pl we współpracy z UCE Research. Okazało się, że sen statystycznego Polaka do błogich raczej nie należy. Aż 39 proc. nie jest zadowolonych ze swojego snu. Choć jednocześnie połowa nie ma z nim większych problemów.

Jeśli chodzi o wiek, to najlepiej śpią młodzi w wieku od 18 do 22 lat oraz ludzie w przedziale 56-80 lat. Skąd takie wyniki? Może ludzie w średnim wieku gorzej śpią, bo mają na głowie firmowe sprawy i kredyty. A może nie dają im spać dzieci.

Ciekawa jest jednak zależność snu od zasobności portfela.

Kto śpi najlepiej? Ten, kto dobrze zarabia

Jak wynika z badania, aż 72 proc. tych, którzy zarabiają przynajmniej 9 tys. zł netto, na swój sen nie narzeka. Z drugiej strony, kiepsko śpi blisko połowa najgorzej zarabiających (tych, którzy zarabiają poniżej 1 tys. zł).

Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl tłumaczy to na dwa sposoby. Po pierwsze, osoby zamożniejsze po prostu mają możliwość, żeby spać wygodniej. Mogą sobie pozwolić na większe łóżko, lepszą poduszkę, lepszy materac. Zamożniejsi mieszkają też zwykle w większych mieszkaniach. Mogą zatem przeznaczyć osobny pokój na swoją sypialnię, a osobny – na sypialnię dla dziecka/dzieci. To na pewno wpływa na jakość snu…

Pajdak jednak zauważa też, że „osoby mniej zarabiające mogą pracować znaczenie dłużej i ciężej, niż ludzie dobrze sytuowani”. To już nie zawsze musi być prawda. W końcu dobrze zarabiający przedsiębiorcy czy osoby na wysokich stanowiskach w korporacjach pracują zwykle bardzo długo – a na pewno dłużej niż osiem godzin dziennie. Często muszą być przygotowani na rozmowy nawet w późnych godzinach wieczornych i muszą stale trzymać rękę na pulsie.

Czy traci na tym jakość snu? Jak widać, niekoniecznie, bo jednak kto dobrze zarabia, ten śpi spokojniej. Nawet jeśli jego życie zawodowe jest przepełnione stresem.