Co z kwarantanną po powrocie z zagranicy? Dla kogo jest w tym momencie obowiązkowa?

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (1)
Co z kwarantanną po powrocie z zagranicy? Dla kogo jest w tym momencie obowiązkowa?

Osoby, które w ostatnich dniach roku zamierzają wyjechać do innego kraju mogą się zastanawiać, czy po powrocie do Polski czeka ich kwarantanna. Jak jest obecnie?

Kwarantanna po powrocie do Polski. Czy w tym momencie obowiązuje?

W tym momencie teoretycznie nie zaleca się odbywania podróży zagranicznych – mimo to część Polaków i tak zdecyduje się na przekroczenie granicy i spędzenie ostatnich dni w roku w innej części kontynentu lub świata. Przed wyruszeniem w drogę powinni jednak sprawdzić, jakie aktualnie obostrzenia obowiązują w danym kraju i czy władze tego państwa zapowiadają wprowadzenie kolejnych restrykcji na przestrzeni najbliższych dni i tygodni.

Osoby wybierające się w zagraniczną podróż mogą jednak zastanawiać się też, czy czeka ich kwarantanna po powrocie do Polski. Wątpliwości nie powinny dziwić – przepisy dotyczące kwarantanny zmieniały się jak w kalejdoskopie.

Po pierwsze – kwarantanna po powrocie do Polski co do zasady nie obowiązuje automatycznie, co oznacza, że Polacy powracający do kraju nie muszą od razu poddawać się kwarantannie. Większy problem mogą mieć cudzoziemcy pokonujący granicę RP będącą jednocześnie zewnętrzną granicą UE.

Kwarantanna po powrocie do Polski i przekroczeniu granicy RP stanowiącej zewnętrzną granicę UE: kto jest zwolniony?

Z obowiązku poddania się kwarantannie zwolnieni są obywatele Polski oraz cudzoziemcy będący małżonkami (lub dziećmi) obywateli polskich lub pozostający pod ich stałą opieką. Oprócz tego kwarantannie nie muszą się poddawać też osoby, które przekraczają granicę w celach zawodowych, m.in.:

  • załogi statków powietrznych
  • marynarze, rybacy, inni członkowie załóg morskich
  • kierowcy wykonujący przewóz drogowy,
  • obsady pociągów i pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego.

Oprócz tego kwarantanna nie dotyczy też uczniów pobierających naukę w Polsce i ich opiekunów, studentów i uczestników studiów podyplomowych, żołnierzy, członków misji dyplomatycznych, a także innych obywateli UE, EOG i Szwajcarii. Lista wyjątków jest zresztą znacznie dłuższa. W praktyce więc kwarantanna po powrocie do Polski dotyczy na ten moment niewielkiego kręgu osób.

Osoby wybierające się na święta do innego kraju muszą jednak pamiętać, że w wielu państwach – po przyjeździe na miejsce – kwarantanna obowiązuje. Należy liczyć się z tym, planując świąteczny wyjazd – może się bowiem okazać, że jest to w praktyce kompletnie nieopłacalne. Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na dodatkowe ograniczenia w innych krajach – np. Litwa, Holandia czy Niemcy wprowadzają lockdown.