1. Home -
  2. Zdrowie -
  3. Leczenie zaćmy – kiedy operacja jest konieczna i jak wygląda zabieg?
Leczenie zaćmy – kiedy operacja jest konieczna i jak wygląda zabieg?

Naturalna soczewka oka u osób zdrowych jest przezroczysta, skupia światło na siatkówce oka, dając wyraźny obraz. Przy zaćmie na skutek zaburzeń przemiany materii soczewki dochodzi do jej zmętnienia. Gdy soczewka jest nieprzezierna, można mówić o katarakcie. Operacja usunięcia zaćmy to jedna z najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych, która przywraca Pacjentom utraconą ostrość wzroku i poprawia ich funkcjonowanie w codziennym życiu. Na czym polega leczenie zaćmy metodą operacyjną? Jak wygląda ten zabieg?

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacyjne leczenie zaćmy to proces, który rozpoczyna wizyta kwalifikująca do zabiegu. Specjalista zadaje Pacjentowi szereg pytań oraz wykonuje liczne badania diagnostyczne, aby ocenić stan gałki ocznej i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Następnie, jeśli chory zakwalifikował się do operacji, ustala wspólnie z lekarzem termin jej przeprowadzenia (zwykle procedura odbywa się w ciągu kilku tygodni). Na czym polega operacja zaćmy? Na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Fakoemulsyfikacja z użyciem ultradźwięków jest przeprowadzana po wcześniejszym znieczuleniu obszaru zabiegowego, trwa do 20 minut. Operacja zaćmy jest przeprowadzana w ramach chirurgii jednego dnia w trybie ambulatoryjnym. Pacjent może wrócić po kilku godzinach od zabiegu do domu (nie ma potrzeby hospitalizacji). Na drugi dzień po operacji zwykle odbywa się pierwsza wizyta kontrolna. Warto dodać, że fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa z powodzeniem zastąpiła metodę zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy (ang. extracapsular cataract extraction, ECCE), w której jądro soczewki usuwano na zewnątrz przez dość szerokie, bo 10-14 mm cięcie.

Czy można uniknąć operacji zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy to jedyna skuteczna metoda leczenia tej choroby oczu. Warto podkreślić, że katarakta ma charakter postępujący i nie można jej bagatelizować. Wraz z dalszym mętnieniem soczewki oka, Pacjent widzi coraz gorzej, a w najgorszym wypadku może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku. Z tego względu lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Niestety wielu Pacjentów mylnie uważa, że operacja zaćmy jest wykonywana tylko u osób z zaawansowanym stadium katarakty. To mit. Tę chorobę oczu powinno się leczyć (operacyjnie), jak najszybciej od postawienia rozpoznania.

Warto wspomnieć, że istnieją specjalne krople na zaćmę, które mogą nieco spowolnić jej postęp, ale w żaden sposób nie cofną już powstałych zmian w soczewce oka. Tak więc operacja to tak naprawdę jedyna realna pomoc dla chorego.

Diagnoza „to zaćma”. Jakie są możliwe przyczyny katarakty?

Wielu Pacjentów nie wie, co może powodować zaćmę. Ta często diagnozowana choroba oczu może być uwarunkowana genetycznie lub rozwinąć się z wiekiem (jest to wówczas tzw. zaćma starcza). U części chorych zmętnienie soczewki oka pojawia się skutek przebytego urazu, czy stanu zapalnego błony naczyniowej. Rozwojowi katarakty mogą sprzyjać różne choroby ogólnoustrojowe, jak np.:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby tarczycy,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Innym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe przyjmowanie leków, takich jak np.:

  • sterydy,
  • glikokortykosteroidy,
  • amiodaron,
  • allopurynol.

Nie można nie wspomnieć także o używkach, szczególnie nałogowe palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia katarakty. Innym potencjalnym czynnikiem sprawczym jest ekspozycja na promieniowanie UV, promieniowanie rentgenowskie oraz nadwaga i otyłość.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 17.04.2025 r.]

Lokowanie produktu optegra.com.pl

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi