Testament notarialny umieszczony w rejestrze najlepiej gwarantuje realizację ostatniej woli rozporządzenia majątkiem

Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Rodzina Dołącz do dyskusji (23)
Testament notarialny umieszczony w rejestrze najlepiej gwarantuje realizację ostatniej woli rozporządzenia majątkiem

Najprościej i najtaniej spisać testament i schować go do szuflady. Jeśli jednak spodziewasz się, że po Twojej śmierci spadkodawcy nie poddadzą się Twojej woli bez walki, lepiej spisz testament u notariusza i poproś, by został umieszczony w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Lepiej spisz testament u notariusza

Są różne, dopuszczalne prawem formy testamentów. Dlaczego polecam notarialny? Bo daje największą, ale nie 100 procentową, gwarancję, że to co po sobie zostawimy dostanie wybrana przez nas osoba czy osoby. Notariusz nie tylko pomoże go odpowiednio zredagować, ale także zweryfikuje czy osoba sporządzająca testament robi to w sposób świadomy. Nim sporządzi dokument potwierdzić tożsamość spadkodawcy i jego zdolność testowania. Czyli czy jest osobą pełnoletnią oraz czy ma pełną zdolność do czynności prawnych. Wreszcie, odczytując akt upewnia się czy sporządzający testament rozumie jego treść. Testament notarialny ma też tę zaletę, że trudno zarzucić mu, że nie jest oryginałem.

Na wypadek próby podważenia

Wszystkie zalety testamentu notarialnego mają ogromne znaczenie w sytuacji, gdy niezadowoleni spadkobiercy próbują podważyć ważność testamentu. Dowodzą na przykład, że z powodu choroby albo wieku spadkodawca nie miał zachowanej zdolności do testowania. Zakwestionują zdolność do świadomego albo swobodnego podejmowania decyzji i wyrażania woli. Łatwiej obronić wtedy testament sporządzony u notariusza, ma on bowiem rangę dokumentu urzędowego, niż spisany własnoręcznie czy ustny. Ostatecznie wątpliwości będzie rozstrzygał sąd, powołując świadków i biegłych.

Notarialny Rejestr Testamentów

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie umieszczenie go w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Nawiasem mówiąc, mogą tu też trafić testamenty sporządzone własnoręcznie. Ale tylko te przechowywane u notariusza. Notariusz umieszcza testament w rejestrze na wniosek testora.  Warto złożyć taki wniosek na wypadek, gdyby komuś bardzo zależało na tym, by fakt istnienia testamentu ukryć. Taka możliwość dotyczy również testamentów sporządzonych wcześniej, na przykład kiedy NORT jeszcze nie było. Jeśli testator zmieni swoją wolę, może zażądać usunięcia testamentu z rejestru.

Dostęp do informacji w NORT mają tylko notariusze. Notariusz informację o zarejestrowanych testamentach albo ich braku otrzyma, gdy powoła się na dokument, z którego wynika, iż testator nie żyje. Rejestracja testamentu w NRT jest bezpłatna. Uzyskanie z niej informacji już nie. Kosztuje 200 zł.

Jak informuje Krajowa Rada Notarialna Notarialny Rejestr Testamentów nie zawiera informacji o treści testamentu, ani danych osobowych spadkobierców. Potwierdza on jedynie fakt, że określony spadkodawca sporządził i zarejestrował testament oraz wskazuje, w której kancelarii notarialnej można otrzymać wypis tego dokumentu. Dostęp do treści testamentu i możliwość stwierdzenia dziedziczenia na jego podstawie wymaga wykazania interesu prawnego na ogólnych zasadach prawa spadkowego.