Być może część Czytelników naszego serwisu słyszała o elektronicznych licytacjach, jakie mają niedługo przeprowadzać komornicy sądowi. Choć nowe przepisy wejdą w życie za parę dni, to już teraz w internecie znajdziemy różne ogłoszenia o sprzedaży majątku przed komorników. Licytacje komornicze na OLX? To oszustwo!
8 września wchodzi w życie duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Wśród wielu zmian, ustawodawca wprowadza nową instytucję – elektronicznej licytacji ruchomości. Nie oznacza to jednak, że z tym dniem będzie można uczestniczyć w komorniczych licytacjach w taki sposób, jak to wygląda na Allegro. Wynika to z błahego powodu – przepisy o licytacjach w formie elektronicznej wejdą w życie w przyszłym roku. Mimo upływu roku od uchwalenia nowelizacji, rząd do dzisiaj nie przygotował rozporządzenia regulującego tryb i sposób przeprowadzania licytacji. Projekt jest w trakcie prac legislacyjnych:
a wdrożenie przygotowywanych rozwiązań też z pewnością zajmie trochę czasu. Oby udało się zdążyć z wydaniem rozporządzenia do momentu wejścia w życie przepisów o licytacjach (1 marca 2017 r.).
Licytacje komornicze na OLX?
Tymczasem w internecie już teraz możemy spotkać się z ogłoszeniami o sprzedaży ruchomości przez komorników – oczywiście po okazyjnych cenach. Ogłoszenia te przypominają obwieszczenia komorników, jakie możemy spotkać np. na tablicach ogłoszeń w sądach. Naciągacze podają w nim numery rachunków bankowych, na które należy dokonać wpłaty. O fakcie tym ostrzega Krajowa Rada Komornicza:
Krajowa Rada Komornicza apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pojawiającymi się na internetowych portalach handlowych OLX ogłoszeniach o rzekomej sprzedaży przez komorników sądowych ruchomości po okazyjnych cenach.
Podejmowane działania stanowią podszywanie się pod organy egzekucyjne i mają na celu doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez osoby zainteresowane korzystnym nabyciem rzeczy w Internecie.
(…) Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać środków pieniężnych na wskazywany przez osobę podającą się za komornika numer rachunku bankowego w celu rzekomego zapewnienia sobie prawa pierwszeństwa nabycia rzeczy.
O każdym przypadku usiłowania wyłudzenia należy niezwłocznie zawiadamiać organy ścigania.
Nie oznacza to jednak, że komornicy – ci prawdziwi – nie zamieszczają ogłoszeń w internecie. Przepisy umożliwiają bowiem publikację obwieszczeń również w środkach masowego przekazu. Należy jednak pamiętać, że komornicy sądowi w obwieszczeniach mogą podać rachunek, na który należy dokonywać wpłat wadium (obowiązkowego np. przy licytacji nieruchomości) – i tylko wadium. Numer rachunek najlepiej zweryfikować bezpośrednio w kancelarii komorniczej. Pełną listę komorników sądowych znajdziecie na tej stronie.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące działalności komorników sądowych, albo zostałeś ofiarą oszusta (np. podszywającego się pod komornika), możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.