Liczniki czasu na skrzyżowaniach będą wreszcie legalne, do tej pory samorządy montowały je „spontanicznie”

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (104)
Liczniki czasu na skrzyżowaniach będą wreszcie legalne, do tej pory samorządy montowały je „spontanicznie”

Z rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że liczniki czasu, znane też jako wyświetlacze czasu, na skrzyżowaniach będą legalne.

Ruch drogowy w miastach niejednokrotnie był tematem wielu dyskusji, z których sporo było bardzo burzliwych. Mówiło się i pisało o zielonych strzałkach do warunkowego skrętu w prawo i buspasach. Było też sporo o licznikach przy światłach, ale z rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że wyświetlacze czasu na skrzyżowaniach będą legalne.

O nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa poinformował portal BRD24,  a chodzi o zmiany w opisie warunków technicznych dla znaków, sygnałów drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków, w jakich umieszcza się je na drodze. W rozporządzeniu pojawia się zapis wprowadzający do zapisów wyświetlacze czasu, czyli popularne liczniki wskazujące jak długo będzie świeciło się czerwone lub zielone światło.

Pojawiały się sprzeczne opinie na temat wyświetlaczy czasu. Według jednych były one przydatne, gdyż kierowcy mogli się przygotować do sprawnego ruszenia lub zatrzymać się w porę na skrzyżowaniu. Według innych, kierowcy albo ruszają jeszcze przed zapaleniem zielonego, albo jadą, gdy już dawno widać było, że zaraz zapali się czerwone.

Ministerstwo uważa, że wyświetlacze czasu mogą być przydatne dla poprawy bezpieczeństwa na drodze i są cenione przez kierowców. Dodatkowo może pozytywnie wpływać na zmniejszenie zużycia paliwa i emisję szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania paliw. Pełną treść rozporządzenia i uzasadnienie można przeczytać na stronie BRD24.

Jeśli masz problemy związane z ruchem drogowym, wypadkami, ubezpieczeniem komunikacyjnym, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.