Grzybiarzy grzechy główne. Co można, a czego nie można robić na grzybobraniu?

Codzienne Dołącz do dyskusji (147)
Grzybiarzy grzechy główne. Co można, a czego nie można robić na grzybobraniu?

Jak zachować się w lesie? Niby rzecz oczywista, ale jednak nie do końca. Jesienne wycieczki na grzyby, mimo niewątpliwego uroku również uregulowane są pewnymi ograniczeniami i zasadami prawnymi. Mandat za zbieranie grzybów, czy sam wjazd do lasu wcale nie jest rzadkością.

Prawo w lesie

Las jak każda inna przestrzeń podlega ograniczeniom. Może nawet trochę bardziej rozbudowanym, w końcu to nasze dobro narodowe. O ile legalne zbieranie grzybów jest dość oczywiste, o tyle problematyczny może być zbiór innych skarbów lasu. Czym mogą być takie skarby? Mówiąc ogólnie wszystko to, co wyprodukuje las i co w lesie można znaleźć. Operując konkretami, będą to: grzyby, jagody, szyszki, poroża. I właściwie z tymi ostatnimi przykładami pojawiają się problemy.

Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń w lesie nie można: wydobywać żywicy lub soku brzozowego, obrywać szyszek, zdzierać kory, nacinać drzewa oraz uszkadzać ich w inny sposób. Nie można zbierać mchu, ściółki, gałęzi, kory, wiór, trawy, wrzosów, szyszek, ziół. Ich zbieranie zagrożone jest grzywną.

Inaczej przedstawia się zbieranie poroży. Zbieranie tzw. zrzutów jest możliwe i dozwolone. Zrzuty trzeba jednak odróżnić od całego wieńca, czyli poroża wraz z czaszką. W takim przypadku należy powiadomić Administrację Lasów Państwowych lub lokalne koło łowieckie. Takiego znaleziska nie możemy bezkarnie zabrać do domu.

Zbieranie grzybów prawo

Oczywiście najbardziej popularnymi płodami runa leśnego są grzyby i jagody. Te ostatnie mogą być zbierane tylko ręcznie, na obszarach dozwolonych. Ich zbieranie w miejscach, w których jest to zabronione lub przy użyciu zbieraczek podlega karze.

Mandat za zbieranie grzybów otrzymamy wtedy, gdy przy okazji zbierania dokonujemy zniszczeń, niszczymy inne grzyby, śmiecimy czy hałasujemy. W lesie nie możemy również puszczać luzem naszego psa.

Ustawodawca rozróżnił również zbieranie grzybów na własny użytek oraz do celów przemysłowych. Oczywiście w tym ostatnim przypadku uzyskanie zgody jest zależne od zawarcia umowy z LP. Za zbierających na własny użytek są natomiast uznawani grzybiarze sprzedający swoje zbiory przy drogach. Takie osoby nie muszą mieć podpisanej umowy.

Wjeżdżając do lasu, należy pamiętać o zakazie ruchu na drogach leśnych. Nie jest dopuszczalne zostawianie samochodu na poboczach. W lasach wyznaczone są specjalne parking, na których można bezpiecznie pozostawić samochód i stamtąd rozpocząć wycieczkę.