Nowe obostrzenia w kolejnych regionach już od poniedziałku. Tym razem rząd postanowił nie zwlekać z nałożeniem restrykcji

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (47) 11.03.2021
Nowe obostrzenia w kolejnych regionach już od poniedziałku. Tym razem rząd postanowił nie zwlekać z nałożeniem restrykcji

Edyta Wara-Wąsowska

Tak jak można się było zresztą spodziewać, rządzący zdecydowali o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Zgodnie z przewidywaniami – na razie na poziomie regionalnym. Dziś minister zdrowia poinformował, że mazowieckie i lubuskie również czekają obostrzenia – analogiczne do tych obowiązujących teraz na Warmii i Mazurach. 

Na ostatniej konferencji minister zdrowia zapowiedział, że co tydzień będą zapadać nowe decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia w regionach. Tym samym w tym tygodniu rząd musiał zdecydować co dalej z województwem warmińsko-pomorskim i pomorskim, a także – czy objąć dodatkowymi restrykcjami także inne regiony.

Z porannych, nieoficjalnych doniesień wynikało, że rząd nie zdecyduje się na razie na wprowadzenie nowych obostrzeń na terenie całej Polski. I to mimo tego, że sytuacja epidemiczna mocno pogorszyła się w ostatnich dniach – dziś MZ poinformowało o ponad 21 tys. zakażeń odnotowanych podczas minionej doby. Z ewentualnymi ograniczeniami rząd miałby się wstrzymać do okresu tuż przed świętami.

Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia poinformował, że średnia dzienna z ostatnich dni – jeśli chodzi o nowe przypadki zakażeń – przekroczyła 14 tys. Liczba zajętych łóżek przez pacjentów covidowych przekroczyła 68 proc., respiratorów – 71 proc. Tylko w tym tygodniu 150 tys. osób zgłosiło się do lekarzy POZ z objawami koronawirusa lub po kontakcie z osobą zakażoną – jest to wzrost o 1/3 względem poprzedniego tygodnia.

Jednocześnie minister zdrowia podkreślił, że sytuacja w kraju jest zróżnicowana. W skali całego kraju wskaźnik to 37 przypadków na 100 tys. mieszkańców; jednak w województwie warmińsko-mazurskim przekroczył już 60.

Pomorskie – obostrzenia dopiero od 13 marca, utrzymane do 28 marca

Już wcześniej rządzący zdecydowali, że jeśli chodzi o województwo pomorskie, to obostrzenia będą obowiązywać od 13 marca. Zamknięte zostaną kina, teatry, hotele, częściowo ponownie galerie handlowe. Nauka w klasach I-III będzie odbywać się w systemie hybrydowym. Od poniedziałku nauka w tym samym trybie ruszy także w województwie warmińsko-mazurskim.

Oprócz tego rządzący zdecydowali się teraz od razu na przedłużenie obostrzeń w obu województwach do 28 marca.

Mazowieckie, lubuskie – obostrzenia od 15 marca do 28 marca

Jak poinformował na konferencji minister, zgodnie z przewidywaniami województwo mazowieckie i lubuskie również czekają nowe obostrzenia – w obu województwach będą obowiązywać już od 15 marca – do 28 marca. Regulacje będą analogiczne do restrykcji obowiązujących w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Nowe rozporządzenie ma pojawić się jeszcze dzisiaj.

Minister poinformował również, że zarówno do województwa mazowieckiego jak i lubuskiego trafią maseczki przeznaczone dla obywateli.