Czy meble z Biedronki to chińskie podróbki mebli polskiej firmy?

Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (193)
Czy meble z Biedronki to chińskie podróbki mebli polskiej firmy?

Właściciel sieci najpopularniejszych dyskontów w Polsce, koncern Jeronimo Martins Polska, został oskarżony o nieuczciwą konkurencję i naruszenie praw autorskich. Chodzi o reklamowane w gazetkach promocyjnych meble z Biedronki, które – zdaniem niewielkiej firmy z Dolnego Śląska – są plagiatem wyrobów polskiego producenta.

Meble z Biedronki to plagiat ?

Firma Mega sp. z o.o. z Wojcieszowa na Dolnym Śląsku w ubiegły czwartek wysłała do przedstawicieli koncernu Jeronimo Martins Polska pismo, zawiadamiające o naruszeniu praw autorskich i nieuczciwej konkurencji. Rzecz dotyczyła produktu z nie obowiązującej jeszcze gazetki promocyjnej, a konkretnie toaletki Smukee. Firma wniosła o usunięcie toaletki z oferty handlowej i nie dopuszczenie jej do sprzedaży. Justyna Bielawska, przedstawicielka producenta podkreśla:

„Produkt jest łudząco podobny do naszego. Nie dość, że ma identyczny wymiar, bardzo charakterystyczny kształt nóg, a wykorzystanie tak małej klapki z lusterkiem i minischowka nie występuje w innych produktach na rynku.”

Polski design w cenie

Chodzi o toaletkę Lillo dolnośląskiego producenta Ragaba. Rzecz w tym, że w gazetce Biedronki cena ofertowa za toaletkę wynosiła 149 zł, podczas gdy polski producent za praktycznie identyczny mebel życzy sobie 450 zł. Nie trudno się dziwić oburzeniu klientów i pracowników firmy. Wprawdzie oryginalny mebel wyprodukowano z wysokiej jakości laminowanej płyty MDF i drewna bukowego, a meble z Biedronki, jak sugeruje cena, z niższej jakości materiałów, jednak klienci poczuli się oszukani. Biedronka stanęła jednak na wysokości zadania i wycofała produkt, nim trafił do sprzedaży.

Prawo autorskie chroni produkty oryginalne

Mimo, że wzór przemysłowy toaletki nie został zarejestrowany, to na mocy przepisów o prawie autorskim, jest on chroniony jako mebel charakterystyczny. Toaletka Lillo od wielu lat prezentowana jest na targach polskiego designu, gdzie prawdopodobnie została „dostrzeżona”.

Smukee to holenderski brand wnętrzniarski Biedronki, który sprowadza towary z Chin. Chiński producent mebli prawdopodobnie zakpił sobie z praw autorskich i wyprodukował mebel w oparciu o polski wzór.

Meble z Biedronki jak z Ikei

Meble z Biedronki są niedrogie i śmiało mogą konkurować z podobnymi produktami meblowych sieciówek. Biedronka nie tylko usunęła toaletkę z oferty handlowej i plakatów promocyjnych, ale w poszczególnych punktach umieściła również informacje o decyzji.

Jeronimo Martins Polska zostało wezwane do publicznego przyznania się do winy na łamach wybranego dziennika o charakterze ogólnopolskim oraz na stronach internetowych Biedronki i Smukee. W przypadku odmowy, poszkodowany zamierza pozwać Biedronkę do sądu.