MF chce zachęcić Polaków do długoterminowego inwestowania. Tym razem niekoniecznie w obligacje

Finanse Inwestowanie Dołącz do dyskusji
MF chce zachęcić Polaków do długoterminowego inwestowania. Tym razem niekoniecznie w obligacje

Dotychczasowe badania potwierdzają, że Polacy najchętniej trzymają pieniądze na kontach oszczędnościowych i lokatach, kupując obligacje lub inwestując w nieruchomości. Obecny rząd chce jednak, aby się to zmieniło – i by Polacy nauczyli się długoterminowego inwestowania na rynku kapitałowym. 

MF chce wprowadzić odpowiednik REIT-ów. Rynek kapitałowy ma być bardziej inkluzywny

W co najchętniej inwestują Polacy lub jak oszczędzają? Z najnowszego badania „Finanse Polaków”, przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 10-12 maja 2024 r. wynika, że 37 proc. badanych wskazało konta oszczędnościowe, 31 proc. – lokaty oszczędnościowe (można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź). 11 proc. wskazało na waluty obce, 10 proc. – na złoto lub srebro, 10 proc. – oszczędzanie na emeryturę za pośrednictwem pracodawcy. 9 proc. ankietowanych wskazało samodzielne oszczędzanie na emeryturę, 8 proc. – inwestowanie w nieruchomości, 7 proc. – produkty inwestycyjne w banku, tyle samo – w obligacje. Zaledwie 6 proc. ankietowanych wskazało akcje.

Jak zatem widać, Polacy niespecjalnie chętnie inwestują na rynku kapitałowym. Najprawdopodobniej wynika to m.in. z braku wiedzy na temat tego, jak inwestować w papiery wartościowe, ale też – z obaw dotyczących ryzyka takiej inwestycji. Część Polaków może też wychodzić z założenia, że aby inwestować w akcje, trzeba dysponować dużym kapitałem – co nie jest prawdą. To wszystko sprawia, że Polacy chętniej inwestują np. w nieruchomości, co z kolei rodzi negatywne skutki dla rynku mieszkaniowego.

Z tego względu nie powinien dziwić fakt, że Ministerstwo Finansów chce jakoś zachęcić Polaków do inwestowania na rynku kapitałowym. Jak zapowiedział w wywiadzie dla Biuletynu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wiceminister finansów Jurand Drop,

Istotne znaczenie dla przyszłości i rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą miały podjęte działania długoterminowe, nakierowane na systematyczną zamianę oszczędności społeczeństwa na inwestycje, takie jak Pracownicze Plany Kapitałowe. Osiągnięciu tych celów sprzyjać będzie rozwój oferty produktowej – nowa formuła ETF-ów, wprowadzenie odpowiedników REIT-ów, a także zapewnienie stałego dopływu kapitału, choćby w ramach PPK.

Co się zmieni w praktyce?

Tym samym rynek kapitałowy ma być bardziej dostępny dla przeciętnego obywatela; MF zapowiada, że chce m.in. wprowadzić zapowiadany już wcześniej odpowiednik REIT-ów. Pozwalałoby to na inwestowanie w nieruchomości bez konieczności kupowania ich. Nieznane są jednak na razie szczegóły planowanej reformy, podobnie jak to, jak ma wyglądać nowa formuła EFT-ów i czy rząd zamierza wprowadzać jakiekolwiek zmiany do PPK.

Wiceminister finansów poinformował również o pracach nad usprawnieniem sektora private equity i venture capital.