REKLAMA
  1. Home -
  2. Państwo -
  3. Państwowa Inspekcja Pracy: obecna minister pracy mogła naruszyć przepisy... Kodeksu pracy
Państwowa Inspekcja Pracy: obecna minister pracy mogła naruszyć przepisy... Kodeksu pracy

Kilka dni temu Marlena Maląg została powołana na funkcje minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Z wykształcenia jest nauczycielką, ale może pochwalić się także pracą w radzie powiatu, pełnieniem funkcję wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, a później wicestarosty i wicewojewody wielkopolskiego.

Joanna Majkowska21.11.2019 17:45
Państwo

W grudniu 2018 roku została natomiast prezesem zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Przeprowadzona kontrola PIP wykazała jednak, że Marlena Maląg niekoniecznie może mieć jedynie powody do dumy – możliwe, że minister naruszyła przepisy Kodeksu pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała naruszenia ustawy

Do 2011 roku Marlena Maląg pełniła funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Jednostki te wchodziły w skład spółdzielni oświatowej współtworzonej przez obecną minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jako dyrektor placówek zatrudniała ona nauczycieli, z którymi stosunek pracy mógł być nawiązany na podstawie umowy o pracę lub mianowania przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Kodeksu pracy.

REKLAMA

Naruszenie miało dotyczyć artykułu dotyczącego limitu umów na czas określony zawieranych z tym samym pracownikiem. Obecnie ustawa przewiduje możliwość zawarcia między tymi samymi stronami stosunku pracy maksymalnie 3 umów na czas określony, przy czym łączny okres zatrudnienia nie może przekraczać 33 miesięcy.

W momencie sprawowania funkcji dyrektora przez Marlenę Maląg przepis ten miał jednak inne brzmienie. Wówczas z jednym pracownikiem możliwe było zawarcie po sobie tylko dwóch umów terminowych na następujące po sobie okresy, a jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej nie przekroczyła jednego miesiąca, trzeci kontrakt musiał być już zawarty bezterminowo. Podczas przeprowadzonych w czerwcu kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy sprawdzono akta osobowe 14 pracowników liceum, w którym Marlena Maląg pełniła funkcję dyrektorki. W 12 przypadkach doszło do naruszenia artykułu 251 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Ministerstwo zaprzecza, że obecna minister naruszyła przepisy Kodeksu pracy

Kontrole przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy obejmowały także umowy zawierane po 2011 roku, a więc także wtedy, gdy Marlena Maląg nie pełniła już funkcji dyrektora liceum. Póki co nie wiadomo, w ilu rzeczywiście przypadkach minister naruszyła przepisy Kodeksu pracy.  Do sprawy odniosło się już jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oświadczając, że:

Placówki wchodzące w skład spółdzielni oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim w okresie kiedy funkcję dyrektora pełniła p. Marlena Maląg były zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z poszanowanie praw pracowniczych. Nauczyciele publicznego gimnazjum im. JP II byli objęci kartą nauczyciela, a liceum kodeksem pracy. Pani Marlena Maląg nie jest związana ze spółdzielnią od stycznia 2011 r. i nie są jej znane wyniki kontroli przywołanej w artykule kontroli PiP z czerwca 2019 roku. W czasie pełnienia przez p. Marlenę Maląg funkcji dyr. Gimnazjum im Papieża JPII i LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzane kontrole nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w zarządzaniu, ani naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym kodeksu pracy.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi