Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. To „wynalazek językowy starszej młodzieży”

Na wesoło Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (11)
Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. To „wynalazek językowy starszej młodzieży”

PWN poinformowało, że wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zdaniem członkini jury plebiscytu słowo, które wygrało, jest „wynalazkiem językowym” nieco starszej młodzieży. 

Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Wygrał „śpiulkolot”

Co roku Wydawnictwo Naukowe PWN – razem z Uniwersytetem Warszawskim – organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem plebiscytu jest wyłonienie słów czy całych wyrażeń, które są najbardziej popularne wśród młodych ludzi. Ostatecznego wyboru – spośród słów ogłoszonych w ramach specjalnej listy – dokonują internauci.

Na tegorocznej liście znalazły się takie słowa i wyrażenia jak „essa”, „ez”, „zodiakara” czy „naura”. Ostatecznie jednak PWN poinformowało, że Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – zgodnie z wynikami głosowania internatutów – to „śpiulkolot”, znany głównie z licznych memów z rozczulającymi zwierzątkami układającymi się do snu. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, „śpiulkolot” to „żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w +objęciach Morfeusza+”.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła „naura”, czyli młodzieżowe pożegnanie, trzecie natomiast – wyrażenie „Twoja stara” (co może nieco zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że wyrażenie to już od dawna funkcjonuje w języku, a w dodatku ma raczej dość negatywny wydźwięk).

Na „śpiulkolot” głosowały głównie osoby… starsze

Interesujący może być fakt, że na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 głosowały głównie osoby po 18. roku życia. Jak oceniła prof. Wileczek, oznaczałoby to zatem, że „śpiulkolot” to głównie „wynalazek językowy nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszechnim.” Jednocześnie badaczka wskazała, że takie specyficzne poczucie humoru może tworzyć i spajać społeczności internetowe.

Współczesny język młodzieżowy staje się stylem komunikacyjnym

To, na co jeszcze zwraca uwagę badaczka, to fakt, że współczesny język młodzieżowy przestaje być gwarą środowiska uczniowskiego. Staje się za to pewnym stylem komunikacyjnym – również dlatego, że przesuwana jest ciągle granica młodości. Coraz rzadziej zgłaszane są także słowa, które kojarzą się ze szkołą.

Mrozić zamiast cringe’u

Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na Młodzieżowe Słowo Roku 2021, ale również na Nagrodę Jury. Kapituła przyznała bowiem najciekawsze językowo – ich zdaniem – słowa. Nagroda główna przypadła słowu „mrozi” (które ma zastąpić angielski cringe), a wyróżnienie – „odciszyć (się)”, które nawiązuje do lekcji zdalnych i ponownego włączania mikrofonu po wyciszeniu.