Polska Policja wkracza w XXI wiek – już niedługo będzie można mandat opłacić od razu, u funkcjonariusza, za pomocą karty kredytowej lub płatniczej.
W obecnym stanie prawnym delikwent, który popełni wykroczenie, co do zasady otrzymuje tzw. mandat kredytowany. Mandat taki powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Poborem należności zajmuje się urząd skarbowy, i to konto skarbówki można dokonać stosownego przelewu.
Czy można płacić mandat kartą? Już niedługo
Ale to ma się zmienić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało bowiem projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który umożliwi płatność należności za mandat kartą płatniczą – bezpośrednio o funkcjonariusza Policji. Z oczywistych względów taka możliwość będzie dostępna wyłącznie wówczas, gdy patrol będzie posiadał taki terminal.
Nie jest to zresztą rozwiązanie zupełnie w Polsce nowe. Od lat można uiszczać bezgotówkowo kaucję nakładaną przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy naruszania przepisów dopuści się „zagraniczny podmiot mający siedzibę w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie jest związana umową lub porozumieniem o współpracy we wzajemnym dochodzeniu należności bądź możliwość egzekucji należności nie wynika wprost z przepisów międzynarodowych oraz przepisów tego państwa„.
Proponowaną zmianę można ocenić pozytywnie. O ile zgadzamy się z zasadnością nałożonego mandatu, to możliwość jego szybkiego uregulowania kartą płatniczą stanowi wyjście naprzeciw współczesnym realiom. Nie każdy z nas posiada przy sobie odpowiednią ilość gotówki, aby móc opłacać mandaty – gdyby to było możliwe – bezpośrednio funkcjonariuszowi tej czy innej służby. A kartę płatniczą ma prawie każdy z nas – w połowie 2016 w Polsce w użyciu było blisko 36 milionów kart.
Problemy z prawem drogowym, niesłusznymi mandatami lub wątpliwościami odnośnie pracy stróżów prawa, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.