Nagrałeś małżonka albo sąsiada, gdyż chciałeś żeby prawda wyszła na jaw? Mogłeś popełnić przestępstwo

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (137)
Nagrałeś małżonka albo sąsiada, gdyż chciałeś żeby prawda wyszła na jaw? Mogłeś popełnić przestępstwo

Popularne tzw. ,,sklepy detektywistyczne” oferują nam minikamerki, dyktafony, mikrofony kierunkowe, rejestratory, w tym ukryte pomysłowo w pendrivach, zegarkach, kubkach na kawę, wazonach, budzikach, czujnikach, krawatach, wieszakach itp. 

Dysponując kwotą zazwyczaj kilkuset złotych jesteśmy w stanie przemienić się w profesjonalnego szpiega rodem z książek szpiegowskich. Jednakże tak jak w książce tak jak i w życiu, nasze działania powodują dla nas określone ryzyko w przypadku wykrycia. Nie jest to zagrożenie śmiercią (na szczęście), ale do 2 lat pozbawienia wolności (albo grzywna, kara ograniczenia wolności) to dla przeciętnego zjadacza chleba całkiem poważna kara. Kiedy więc narażamy się na odpowiedzialność karną?

Nagrywanie z ukrycia a prawo

Przestępstwo nielegalnego uzyskania informacji stypizowane jest w art. 267 Kodeksu karnego zgodnie z którym:

,,§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Należy podkreślić, że niezależnie od tego czy uzyskamy informację czy też nie, a założyliśmy lub posłużyliśmy się owym urządzeniem podsłuchowym czyli np. minikamerką lub ukrytym dyktafonem albo podsłuchem, to już popełniliśmy przestępstwo, nawet, gdy nie uzyskamy żadnej informacji.

Natomiast nie popełnia przestępstwa kto posługuje się urządzeniem podsłuchowym w celu uzyskania informacji, do której jest uprawniony.

W podsumowaniu więc nie jest tak, że posługiwanie się legalnie zakupionymi urządzeniami powoduje, że nie możemy popełnić przestępstwa, wszak nóż również można kupić legalnie.

Warto jednak zauważyć, że przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, a więc zazwyczaj, jak wskazują zasady doświadczania życiowego, gdy inwigilujemy osobę nam najbliższą to o ile nie jesteśmy z nią w konflikcie (np. jesteśmy co do zasady zgodnym małżeństwem, lecz żona obawia się, że mąż ją zdradza) to zawiadomienie takie nie jest złożone. Jak mówi jednak bon mot ,,gdy jest dobrze to jest dobrze”, jaki jest termin przedawnienia przedmiotowego przestępstwa. Karalność przestępstwa ustaje po 5 latach. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że jeżeli ,,podpadliśmy” małżonkowi dokonując nielegalnego podsłuchu to unikajmy konfliktów co najmniej przez 5 lat.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to wybierz profesjonalistę. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół adwokatów, radców prawnych i prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz swoją historię pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy. Dla Twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, Bezprawnik posiada polisę OC opiewającą na kwotę 1 miliona złotych.

Fot. tytułowa: Shutterstock