Golf, Passat, Civic… Znamy najczęściej kradzione samochody w Polsce

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (314)
Golf, Passat, Civic… Znamy najczęściej kradzione samochody w Polsce

Policja informuje o tym, jakie są najczęściej kradzione samochody.

Co roku pojawiają się statystyki prezentowane przez Policję. Dotyczą rozbojów, napadów, kradzieży drobnych, włamań i o tym, jakie są najczęściej kradzione samochody. Do danych o ulubionych autach złodziei dotarli dziennikarze RP i Fakt24.

Statystyki są lubiane przez jednych, ale przez drugich są uznawane za mało miarodajne, gdyż wiele spraw nie jest zgłaszanych, albo przypisywanych do innych przestępstw, więc obraz całości może nie być precyzyjny. Nie mniej z danych wynika, że ilość kradzieży aut spada z roku na rok – zgłaszanych kradzieży – 11 500 zarejestrowanych w 2016 roku przy 70 000 w 2000 roku!

Jak pisze Agata Łukaszewicz, z danych wynika także, że dość mocno spada także ilość odnalezionych aut. W 2015 roku wykryto sprawców około jednej czwartej wszystkich zgłoszeń, w 2015 roku mniej, bo około 22 proc., by w 2016 procent zmniejszył się do raptem niewiele ponad 18.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Samochody coraz częściej kradzione są i rozbierane na części, a te sprzedawane na giełdach, które cieszą się coraz słabszym zainteresowaniem, a główny handel kwitnie w internecie – na aukcjach, forach, portalach ogłoszeniowych. Skoro jest zapotrzebowanie, to coraz częściej łupem złodziei padają samochody względnie nowe, bo maksymalnie kilkuletnie – lampy, czy elementy karoserii lub silnika potrafią kosztować kilka tysięcy złotych, dlatego niewiele używane podzespoły można sprzedać z niezłym zyskiem, nawet oferując je z kilkusetzłotowym „rabatem”.

Problemem są także sytuacje, w których właściciele aut ustawiają się ze złodziejami. Złodziej zabiera auto, rozbiera na części i sprzedaje, a właściciel zgłasza kradzież i spokojnie czeka na wypłatę odszkodowania, niejednokrotnie dostając także jakąś „dolę” od przestępcy za sprzedane części, a bywa, że to on sam rozbiera auto i sprzedaje je w internecie lub w inny sposób. Ubezpieczalnie bronią się, zatrudniając osoby biegłe w wykrywaniu tego typu oszustw, a te mają coraz lepsze wyniki.

Fakt podaje także ciekawe dane, ale dotyczą one tylko Pomorza. Skradziono tam w 2016 roku 844 aut. Najczęściej kradzione samochody to VW Golf, VW Passat, Audi A3, Audi A6, Hondy Civic, Mazdy 6. Policjantom udało się odzyskać 252 auta. Najczęściej ludzie tracili samochody na skutek zgubienia lub kradzieży kluczyków, poprzez zajęcie rozbójnicze, kradzież z garażu lub terenu przy domu, z parkingów niestrzeżonych i strzeżonych.

Warto zadbać o swoje pojazdy starając się utrudnić złodziejom ich kradzież, stosując różnego rodzaju nietypowe zabezpieczenia, dodatkowo nie opisując ich nigdzie. Osobiście widzę na wielu parkingach auta z nalepkami informującymi o zastosowanych w samochodach zabezpieczeniach. One nie odstraszą, a jedynie poinformują potencjalnych złodziei o tym, jak mają się przygotować do przejęcia samochodu. No chyba że zabezpieczenie jest firmy X, a na nalepce będzie opis o Y lub Z.

Nie warto zapominać też o ubezpieczeniu AC, szczególnie jeśli mamy auto stosunkowo nowe i będące zgodnie ze statystykami szczególnie interesującymi złodziei. Pamiętajcie o starym haśle:

Przezorny zawsze ubezpieczony.