Niedługo wieś Nieboczowy zostanie zalana na zawsze

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (5) 29.12.2015
Niedługo wieś Nieboczowy zostanie zalana na zawsze

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Ludzie spędzili ostatnią Wigilię w Nieboczowach, gdyż niedługo wieś zostanie zalana.

Co jakiś czas wiele miejscowości staje oko w oko z zagrożeniem powodziowym. Aby zapobiec wylewaniu rzeki Odry na odcinku od Raciborza do Wrocławia, sporządzono plany stworzenia zbiornika przeciwpowodziowego. Po wielu latach udało się przekonać mieszkańców Nieboczów. Wioska zostanie zalana.

Po potężnych deszczach, a także roztopach w wielu miejscach wylewają rowy, potoki i rzeki, które nie są w stanie pomieścić w swoich korytach nawału wody, która spływa z pól, lasów i gór. Spiętrzona woda wylewa z Odry najczęściej na terenach od Raciborza do Wrocławia. Cierpią pola, wsie i miasteczka.

O wspomnianych planach stworzenia zbiornika przeciwpowodziowego w okolicy wsi Nieboczowy mówi się już od lat 90 ubiegłego wieku. Przeszkodą była postawa mieszkańców, którzy nie chcieli opuścić swoich domów, pozostawić gospodarstw, kościoła i cmentarza, gdzie są pochowani ich najbliżsi. Nie zaprzestano jednak przekonywania ludzi i w końcu się udało.

Zebrano pieniądze i pozwolono mieszkańcom wybrać miejsce, gdzie budowane są nowe domy, kościół, a także znajdzie się miejsce na przeniesienie ekshumowanych grobów. Nowe Nieboczowy zaczynają żyć, gdyż przeniosło się tam już kilka rodzin. Tegoroczna Wigilia miała być już ostatnią w starych domostwach, a nowa będzie już w nowym miejscu. Wtedy planowo ma zakończyć się operacja przenosin miejscowości i jej mieszkańców i stara wieś zostanie zalana.

Dzięki poświęceniu ludzi z małej miejscowości mieszkańcy innych będą mogli spać spokojnie, nie martwiąc się o to, czy nie lepiej spać czujnie lub porzucić sen na rzecz czuwania nad tym, czy fala powodziowa dotrze do ich pól i domów i pozbawi dorobku całego życia.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z koniecznością przesiedlenia, eksmisji, źle wyliczonymi odszkodowaniami lub zadośćuczynieniami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com